Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump’ın avukatı istifa etti

  • 23 Mart 2018
  • 368 kez görüntülendi.
Trump’ın avukatı istifa etti
Konu Altı

ABD Başkanı Donald Trump’ı Rusya soruşturmasında temsil eden avukatı John Dowd, istifa gerekçesini belirtmeden görevinden ayrıldığını açıkladı.

Amerikan medyasına yazılı izah gönderen Dowd, “Başkan’ı seviyorum ve ona en iyi dileklerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Dowd’un istifa gerekçesini dile getirmemesine karşın Amerikan medyasında yer saha haberlerde, istifa sebebinin, Rusya soruşturmasını yürüten Hususi Yetkili Savcı Robert Mueller’a yönelik Trump’ın son dönemdeki katı açıklamaları olduğu iddia edildi.

Aynı soruşturmada Trump’ı temsil etmeye devam eden bir öbür avukatı Jay Sekulow, yaptığı yazılı açıklamada, “John Dowd bir arkadaş ve hukuk ekibimizin kıymetli bir üyesi olmuştur. Devam eden hukuki süreçlerde Başkan’ı temsil etmeyi ve hususi yetkili savcı ile işbirliği yapmayı sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

SÜRECE ZARAR VERECEK

Amerikan medyasında bomba etkisi yapan istifa haberinin, Trump ile Mueller arasındaki sürece ziyan vereceği yorumları öne çıkarken, Dowd’un Mueller ile Trump arasındaki en mühim köprü görevi gördüğüne işaret edildi.

ABD Başkanı Trump, son olarak geçen hafta hukuk ekibine Joe diGenov’u eklemişti.

ABD’de 2016 başkanlık seçimlerine Rusya’nın siber saldırılarla müdahale ettiği iddiaları üzerine hem Kongre hem de Hususi Yetkili Savcı Mueller tarafından başlatılan soruşturmalar devam ediyor.

TRUMP, MUELLER’I HEDEF ALMIŞTI

Trump, hafta sonu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda, “Rusya’nın 2016’daki Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği” yönündeki iddiaları soruşturan Mueller’ı hedef almıştı.

Trump’ın bu açıklamaları üzerine ABD Kongresinin önde gelen Cumhuriyetçi isimleri, kendisine uyarıda bulunarak Mueller’ın işine devam etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

ABD Hak Bakanı Jeff Sessions, geçen cuma günü Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktör Yardımcısı Andrew McCabe’i emekliliğine iki gün kala işten çıkarmıştı. Rusya soruşturması bağlamında 2016’da etkin görevler yürüten ve Demokratların reis adayı Hillary Clinton hakkındaki soruşturmaya bakan McCabe, Trump tarafından birçok kez eleştirilmişti.

Rusya soruşturması kapsamında FBI’da daha evvel yaşanan en aka deprem, 9 Mayıs 2017’de eski FBI Direktörü James Comey’nin Trump tarafından kovulması olmuştu. ABD Hak Bakanlığı, Rusya soruşturmasına 17 Mayıs 2017’de Hususi Yetkili Savcı olarak Mueller’ı atamıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ