Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump’tan Erdoğan’a Türkiye Ziyareti Talebi!

  • 20 Aralık 2018
  • 449 kez görüntülendi.
Trump’tan Erdoğan’a Türkiye Ziyareti Talebi!
Konu Altı

ABD ile ilişkilerin sıkıntısız bir şekilde iyiye doğru gittiğini ileten Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın Türkiye’ye gelecek olmasına yönelik bir takım açıklamalar yaptı. Trump tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arandığını ve Türkiye’yi ziyaret isteğinin var olduğunun söylendiğini açıkladı.

ABD ile ilişkilerin iyi bir şekilde ilerlediğini ileten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye ziyaretiyle ilgili açıklamalar yaptı. Ziyaretin gündeme geldiğini ileten Çavuşoğlu, gündeme Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı son görüşmede geldiğini, kendisinin Türkiye’yi ziyaret etme talebini Erdoğan’a söylediğini aktardı.

“ABD ile İlişkiler Daha İyi”

Rahip Brunson’un serbest bırakılmasıyla birlikte ABD ile farklı düşen görüşlerin hala farklılığını devam ettirdiğini fakat birçok konuda mesafelerde ilerleme yaşadıklarını başardıklarını ileten Çavuşoğlu, Münbiç yol haritası büyük bir hızla ilerliyor açıklamasında bulundu. Bunun yanı sıra Hakan Atilla ile ilgili olan başsavcılık temyizinin geri çekildiğini ve diğer süreçlerin olumlu bir şekilde kendini gösterdiğini aktardı.

YPG konusunda ABD ile görüş ayrılığı olduğunu ileten Çavuşoğlu, FETÖ ile alakalı görüşmelerin hala istenilen noktaya gelmediğini, fakat 2 ay öncesine göre ilişkilerdeki atmosferin çok daha iyi bir şekilde ilerlediğini söyledi. Telefon görüşmelerinde bunun en iyi şekilde ortaya çıktığıyla devam eden Çavuşoğlu, şuan gelinen noktanın hem ABD hem de Türkiye için memnun edici seviyede olmadığını, o yüzden gelecek 100 günlük süreç içerisinde gidilecek olan mesafe olduğunu, ilerlenecek yol olduğunu, bu yolun sonunda memnun edici seviyeye ulaşacaklarını aktardı.

Türkiye’yi Ziyaret Talebi

Trump tarafından Türkiye’yi ziyaret etme talebi geldiğini de ekleyen Çavuşoğlu, Pompeo’nun da Türkiye’ye resmi bir ziyaret düzenlemek için geleceği yönünde bildiri yaptığını, yine Pompeo’yu kendisinin de davet ettiğini iletti. Çavuşoğlu, Pompeo tarafından direkt kendisine “geleceğim” onayı verildiğini söyledi. Bunların zamanını belirlemeli ve plan yapmalıyız diyen Çavuşoğlu, 2019 yılı içerisinde karşılıklı düzenlenecek olan ziyaretlerin yalnızca ABD ile değil çok sayıda dünya ülkesiyle planlar dahilinde olduğunu, tarihleri belirlemek için büyük bir hızla değerlendirme yaptıklarını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ