Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Trump’tan Sisi’ye tebrik telefonu

  • 03 Nisan 2018
  • 401 kez görüntülendi.
Trump’tan Sisi’ye tebrik telefonu
Konu Altı

ABD Başkanı Trump, yeniden Mısır Cumhurbaşkanı seçilen Sisi’yi telefonla arayarak kutlama etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “seçimlerde anlatım özgürlüğü engellemelerinin yapıldığına dair raporların not edildiği” kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, yeniden Mısır Cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi‘yi telefonla arayarak kutlama etti.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Sisi ile bir telefonda görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, “Başkan Trump, yeniden seçilmesinden ötürü Cumhurbaşkanı Sisi’yi kutlama etti. İki lider, ABD ile Mısır arasındaki stratejik ortaklığı yeniden vurgulayıp, ortak sorunlarla yüzleşmeyi ve işbirliğini geliştirmeyi sabırsızlıkla beklediklerini kaydettiler” ifadesine yer verildi.

ABD DIŞİŞLERİNDEN “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ” NOTU

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Mısır seçimlerine ilişkin yazılı izah yaptı.

Sisi’nin yine seçildiğine vurgu yapılan açıklamada, iki memleket arasındaki ilişkilerin devam edeceği kaydedildi.

Açıklamada, “ABD, Mısır ile olan ortaklığına paha veriyor ve bu ülkeyle ortak hedefler üzerinde çalışmaya devam edecektir. Seçimlerle ilgili, anlatım özgürlüğü engellemelerinin yapıldığına dair raporları da not ettik. Mısırlılar için daha çok siyasal katılımın sağlanmasını teşvik etmeye devam edeceğiz ve insan haklarının korunmasının uygar Mısır toplumu için temel olduğunu vurgulayacağız” ifadesine yer verildi.

Muhtemel adayların seçimler öncesinde bir şekilde bertaraf edildiği, muhaliflerin ise boykot ettiği Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi sonuçları açıklanmıştı. Mısır Ulusal Seçim Kurulu (MSK) tarafından bugün düzenlenen ve devlet televizyonundan yayımlanan basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdufettah es-Sisi’nin, oyların yüzde 97,08’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildiği duyurulmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ