Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

TSK’nın olası Sincar harekatı hangi bölgeleri kapsayacak?

  • 21 Mart 2018
  • 468 kez görüntülendi.
TSK’nın olası Sincar harekatı hangi bölgeleri kapsayacak?
Konu Altı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bir gece ansızın Sincar’a gireriz” açıklamasının ardından gözler Irak’ın kuzeyindeki Sincar’a ve çevresindeki kritik öneme haiz bazı yerleşimlere döndü. Şimdi harita üzerinden 3 mühim noktaya giderek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtemel bir harekatında bu bölgenin nasıl kullanılacağına bakalım. Harita üzerinde bir üçgene benzeyen manevra alanını yakın plana alalım.İlişkili Haberler

  • ”Bir gece ansızın Sincar’a da gireriz”

Harita üzerinden evvel Sincar’a gidiyoruz. 2013 yılı nüfus sayımına göre yaklaşık 400 bin olan nüfus şimdilerde, 90 bin civarında, yani orta ölçekli bir şehir. Irak’ın Ninova eyaletinin en aka ikinci yerleşimi. Şengal olarak da bilinen yerleşim, PKK’nın Irak’taki kolu olan YBŞ ve KYB peşmergeleri tarafından denetim ediliyor. Ezidiler’in çoğunlukta olduğu bölgede Araplar ile Süryaniler de yaşıyor.

DAEŞ Ağustos 2014’te Sincar’ı işgal etti ve 2 bine yakın Ezidiyi katletti. Ezidiler toplu göç ederek şehri terkederken, PKK 5 ay sonra bölgeye saldırılar düzenlemeye başladı. PKK ve peşmerge yaklaşık 1 sene sonra 13 Aralık 2015’te ABD’nin hava desteği ile Sincar’ı ele geçirdi ve kontrolü altına aldı.

Sincar dağları Suriye-Irak çölünün ortasında adeta bir ada. Gerçekte Prehistorik bir rakım ve bu bölgedeki sel baskınları sırasında sığınılacak bir alan. Irak’ın şimal kesimindeki su ihtiyacını Sincar dağ sırası karşılıyor. Dicle ile Fırat arasında gerçek anlamda bir yayla olan bu sıradağ PKK gibi terör örgütleri için de ayrıca sığınılacak bir alan. En yüksek noktası 1356 metre. Sincar Türkiye sınırından 100 kilometre uzaklıkta, Şırnak’tan yaklaşık 130 kilometre mesafede bulunuyor.

Sincar’ın derhal doğusunda ise Türkiye’nin üzerine titrediği Telafer var. Harp öncesi 450 bin olan nüfusu yarı yarıya azalsa da, Telafer gerçek bir türkmen kenti. Musul’un 60 kilometre batısında yer alıyor. Nüfusun yüzde 75’i Sünni ve yüzde 25’i Şii Türkmenler. Bölgeye yerleşim, Osmanlı zamanında kurulan ve bugün hala kalıntıları bulunan ileri karakol ile başlamış. Öncesinde ise zaten Musul atabeyliğine bağlı bir Türkmen sahası. Şehirde Azeri Türkçesine fazla yakın bir Türkçe konuşuluyor. Çevresinde 70 -100 kadar Türk köyü bulunuyor.

Saddam yönetimi devrildikten sonra ABD, El Kural örgütünün burada bulunduğunu öne sürerek şehire 8 aka hücum düzenledi. Halen 7 bin Telaferli Uzak hapishanelerinde tutuluyor.

Son mühim nokta ise, PKK/PYD için lojistik olanak sağlayan en mühim geçiş noktası Fişhabur hudut kapısı. Buradan devamlı olarak Kandil ve Sincar’dan Suriye’deki PYD/YPG ve YPJ unsurlarına silah, mühimmat, elbette besin ve öbür ihtiyaçlar gidiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ