Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türk nörologların Behçet hastalığı ile ilgili çalışması dünyada yankı buldu

  • 20 Eylül 2018
  • 382 kez görüntülendi.
Türk nörologların Behçet hastalığı ile ilgili çalışması dünyada yankı buldu
Konu Altı

Türkiye’den 53 nöroloğun, ismini bir Türk doktordan saha Behçet hastalığı ile ilgili yaptığı çalışma, uluslararası mühim bir dergide yayınlandı. Editöryal olarak ayrıca bir ova yayınlanan dergide çalışmanın Behçet hastalığıyla ilgili yeni bir nazar açısı getirdiği vurgulandı.İlişkili Haberler

  • Behçet hastalığı en fazla hangi organları etkiliyor?

Türkiye’den ‘The Stroke Study Group’da yer saha 53 nöroloğun katıldığı Behçet hastalığı ve beyin toplardamar tutulumu’ ile ilgili yaptıkları çalışma romatolojinin saygın dergisinden övgü aldı.

Medimagazin’in haberine göre, koordinatörlüğünü Prof. Dr. Derya Uludüz ve Prof. Dr. Taşkın Duman’ın yürüttüğü çalışma İngiliz Romatoloji Derneğinin çıkardığı ve impact faktörü 5.2 olan Rheumatology’de yayımlandı. Fazla merkezli çalışma için Rheumatology’de Editorial bir değerlendirme de yazıldı. 

“ÇALIŞMA BEHÇET HASTALIĞINA YENİ BAKIŞ AÇISI GETİRİYOR”

Değerlendirme yazısında çalışmanın fazla iyi tasarlandığı ve sonuçlarının oldukça kuvvetli ve güvenilir olduğu belirtilirken Behçet hastalığı alt grubu olarak bugüne kadar bildirilmiş en geniş olgu grubunu içerdiği belirtildi. Behçet Hastalığını diğerleri ile etiyolojik olarak karşılaştırarak yeni bir nazar açısı getirdiği belirtilen editoryal yazıda şunlara dikkat çekildi:

“Behçet için kati bir tanı testi yoktur ancak hastalığın ilk kati belirtisi trombotik bir vaka olabilir. Bu nedenle serebral ven trombozu veya derin ven trombozu ile başvuran hastalarda mutlaka her olguda Behçet hastalığı akılda tutulmalıdır.”

BEHÇET HASTALIĞI HAKKINDA

Behçet Hastalığı 1937 yılında Dermatolog Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından oral aft, genital ülser ve hipopyonlu üveitten oluşan üçlü semptomu olan hastalarda tanımlandı. Sonraki çalışmalarda muhtelif belirti ve bulgularla birçok sistemi etkileyen bir hastalık olduğu gösterildi. Nedeni kati olarak bilinmiyor, bulaşıcı bir hastalık değil.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ