Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

TürkAkım projesinde çalışmalar hız kazanıyor

  • 11 Haziran 2018
  • 602 kez görüntülendi.
TürkAkım projesinde çalışmalar hız kazanıyor
Konu Altı

Türkakım Doğalgaz Boru Hattı’nın çalışmalarında kullanılan dünyanın en aka inşaat gemisi Pioneering Spirit, dün Rotterdam Limanı’ndan yola çıktı. Geminin 2018’in üçüncü çeyreğinde Karadeniz’e dönmesi bekleniyor.

TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen, doğalgaz boru hattı projesinin ikinci bölümünün derin sulardaki kısmını döşeyecek Pioneering Spirit isimli geminin dün Karadeniz’e kinetik ettiğini anlatım ederek, “Daha evvel 2018’in üçüncü çeyreğinde Karadeniz’e dönmesi beklenen gemi, dün Rotterdam Limanı’ndan yola çıktı. TürkAkım’da işlerin bundan sonra daha da ivmelenerek ilerlemesini bekliyoruz” dedi. 

Esen, Moskova’da Türk gazetecilere yönelik düzenlenen basın toplantısında, dünyanın en aka inşaat gemilerinden biri olan Pioneering Spirit’in, birinci hattı Kıyıköy’e kadar getirdikten sonra öbür bir çalışma için Şimal Denizi’ne gittiğini şimdi ise TürkAkım için yeniden Karadeniz’e döndüğünü söyledi.

Pioneering Spirit’in, projenin ikinci hattını tamamlamak üzere dün Rotterdam Limanı’ndan Karadeniz’e doğru yola çıktığını aktaran Esen, “TürkAkım’ın birinci hattının tamamını, ikinci hattının ise Rusya-Türkiye münhasır ekonomik bölgeleri sınırına kadar olan 224 kilometrelik kısmını inşa etmişti” dedi.

“Boru döşeme sürecine devam edecek”

Esen, aleni denizde döşenen boru hatlarından Türkiye’ye doğalgaz sağlayacak olan ilk hattın Türkiye kıyısına ulaştığını hatırlatarak, “İlk hat, Kıyıköy’ün birkaç kilometre açığında bekliyor. Allseas firmasının Lorelay adlı gemisi yakındaki bu hattı karaya getirecek. İkinci hat, 224 kilometre ilerleyip Türkiye-Rusya münhasır ekonomik bölge sınırına ulaşmıştı. Şimdi Pioneering Spirit dönüp boru döşeme sürecine devam edecek” diye konuştu.

“Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri masada”

TürkAkım’ı, Türkiye doğalgaz şebekesine Lüleburgaz’da bağlayacak hat için çevresel tesir değerlendirmesi sürecinin tamamlandığını aktaran Esen, şöyle devam etti:

“Kara hatlarından Avrupa’ya ilerleyecek ikinci hat için Gazprom ve BOTAŞ ortaklığındaki TürkAkım Gaz Taşıma A.Ş.’nin kurulmasına ilişkin protokoller geçtiğimiz hafta imzalandı. İkinci siyah hattının bu çerçevede hızla ilerlemesini bekliyoruz. Doğalgazı Avrupa’ya götürecek hattın mümkün güzergâhı olarak halen Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri masada duruyor.

“Rusya’nın siyah çıkışı tesisi neredeyse tamamlandı”

Rusya’nın Anapa sahilindeki siyah çıkışı tesisinin inşaatı artık neredeyse tamamlandı. Son rötuşları yapılıyor. Sene sonuna dek işletime girmeye amade olacak. Russkaya Kompresör İstasyonu da işletime amade ve soğuk standby konumunda 24 saat içinde faaliyete geçebilecek şekilde bekliyor.”

Esen, Kıyıköy’de alım terminali inşaat sahasında hazırlıkların tamamlandığını vurgulayarak, “Karada döşenecek borular Kıyıköy’e aktarılmaya başlandı. Sahil geçişini yapacak olan Boskalis şirketi inşaat öncesi etütlerini tamamladı ve inşaata başlamaya neredeyse hazır. Pioneering Spirit gibi Allseas şirketine ait Lorelay gemisi 2018 dördüncü çeyrekte Kıyıköy kıyısına istikbal ve sığ sularda boru döşeyip boru çekme işlemini tamamlayacak” ifadelerini kullandı.

Daha evvel 2018’in üçüncü çeyreğinde Karadeniz’e kinetik etmesi beklenen Pioneering Spirit gemisinin daha erken bölgeye geçmesinin müspet bir etkisi olacağını aktaran Esen, “Tüm süreçlerin geldiği nokta düşünüldüğünde, TürkAkım’da işlerin daha da hızlanmasını bekliyoruz. değerlendirmesinde bulundu.

“TürkAkım, transit risklere çare”

Rusya Milli Enerji Güvenliği Fonu Reis Yardımcısı Alexey Grivach da Türkiye’nin Almanya’dan sonra Rus doğalgazının en aka alıcısı konumunda bulunduğunu hatırlatarak, “TürkAkım boru hattı Ukrayna ve öbür transit risklerine deva olacak. İlk hat Türkiye’nin enerji güvenliğini sağlarken ikinci hat da Cenup ve Güneydoğu Avrupa için aynı işlevi görecek. Gelecekte Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacı artarsa bunu karşılayabilecek kapasite yaratmanın yanı sıra, Türkiye için ekonomik açıdan getirileri de olacak” diye konuştu.

Geçen sene Rusya’nın 29 milyar metreküp doğalgaz ihracatıyla Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 55’inin tek başına karşıladığını aktaran Grivach, “Bildiğiniz gibi Rus doğalgazı Türkiye’ye Garp Hattı ve Mavi Akım olmak üzere iki hattan geliyor. Tekrar geçtiğimiz sene bu iki hattın kapasitelerinin yüzde 90’ından fazlası kullanıldı. Rus doğalgazının yarıya yakını Ukrayna, Moldova, Romanya ve Bulgaristan’dan geçip Türkiye’ye ulaşan Garp Hattı üzerinden geliyor” dedi.

Grivach, Ukrayna ile uzun yıllardır transit konusunda sorunlar yaşandığını vurgulayarak,”1998’de Rus doğalgazının yüzde 90’ı Ukrayna üzerinden transit aktarılıyordu. Bugün bu nispet yüzde 40’lar düzeyine inmiş durumda ancak bu nispet bile hala fazla yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

İlk gaz 2019’un sonuna doğru

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, daha evvel projeye ilişkin, “TürkAkım projesinin ikinci hattını 2019’un sonuna kadar Rusya ile beraber tamamlayacağız. 2019 bitmeden evvel bu büyük, deli projemizi hayata geçireceğiz” ifadesini kullanmıştı.

Rus enerji şirketi Gazprom’un İdare Kurulu Reis Yardımcısı Alexander Medvedev ise dün, “Avrupalı şirketler, TürkAkım’dan istikbal mümkün doğalgaz için hazırlıklara başladı” açıklamasında bulunmuştu.

Her biri 15,75 milyar metreküplük yekün iki hattan oluşacak ve yekün kapasitesi 31,5 milyar metreküp olacak TürkAkım doğalgaz boru hattı ilk kere 2014’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmuştu.

930 kilometre uzunluğuna sahip iki ayrı boru hattının ilki Türkiye’ye doğalgaz arzı sağlarken, öbür hat Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşacak. Türkiye üzerinden Avrupa’ya gidecek ikinci hattın çıkış noktası için Yunanistan ve Bulgaristan seçenekleri üzerinde görüşmeler devam ediyor.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ