Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türkiye Akdeniz’de teyakkuza geçti!

  • 02 Eylül 2018
  • 471 kez görüntülendi.
Türkiye Akdeniz’de teyakkuza geçti!
Konu Altı

Akdeniz’de artan hareketlilik, Türk Deniz Kuvvetleri’nin de yakın markajında. ABD’nin Tomahawk füzesi yüklü harp gemileri yönünü Akdeniz’e çevirirken, Rus harp gemileri dün 25 gemi ve 30 harp uçağıyla tatbikat başlattı. Şark Akdeniz, İdlib üzerinden geriliyor. Mümkün müdahaleyi desteklemeyen Türkiye ise denizlerdeki hak ve menfaatlerinin korunması kapsamında lüzumlu her türlü tedbiri almış durumda. çok sayıda gemi Şark Akdeniz’de nöbet tutuyor.

DOĞU AKDENİZ’DE İDLİB GERİLİMİ

İdlib’de kimyasal hücum söylemleri üzerinden Akdeniz’de hareketlilik arttırıldı. Halen 9 harp gemisi ve 2 denizaltısıyla Akdeniz’de ağırbaşlı oranda harp gemisi varlığı bulunan Rusya, bölgeye, yeni kuşak füzelerle donatılmış en aka harp gemisi filosunu gönderme kararı aldı. Dün itibariyle de Rus donanması Akdeniz’de 25 harp gemisi ve 30 harp uçağının katılacağı askeri tatbikat başlattı. Amerika’nın müdahale söylemleri üzerine başlatılan tatbikat, süresi uzatılmadığı taktirde 8 Eylül’e kadar sürecek. Tatbikat devam ettiği sırada da 7 Eylül’de Astana garantörü Türkiye, Rusya ve İran liderleri Tebriz’de bir araya gelecek. Bu sürede de tatbikat yoluyla Akdeniz’den Suriye’ye sürpriz müdahalelerin de önüne geçilmiş olundu.

SAVAŞ GEMİLERİ HAZIR BEKLİYOR

Yine ABD ile başta İngiltere ve Fransa olmak üzere NATO üyesi ülkeler Akdeniz’deki harp gemilerini hazırlıklı tutuyor. Rusya, ABD’nin Karni ve Ross destroyerlerini 24 saat içinde Suriye’ye saldırıya amade hale getirebileceğini açıkladı. ABD donanmasına ait USNS Carson City T-EPF-7 isimli 103 metrelik harp gemisi de Akdeniz’e inmek üzere Çanakkale boğazından önceki gün geçiş yaptı. Amerika, Suriye’ye daha evvel Akdeniz, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’ndeki harp gemilerinden roket fırlatmıştı.

DONANMA SAYIMIZ ARTTI

İdlib’e mümkün müdahaleyi desteklemeyen Türkiye ise uzunca bir süredir Akdeniz’de devamlı teyakkuz halinde. Son gelişmelerle beraber de, denizlerdeki hak ve menfaatlerinin korunması kapsamında lüzumlu her türlü önlem alınmış durumda.

Çok sayıda gemi Şark Akdeniz’de nöbet tutuyor. Deniz Kuvvetleri, Şark Akdeniz’de arttırılmış tedbirler ile rutin görevler kapsamında uzunca bir süredir 10’dan çok gemiyle devamlı varlık gösteriyordu. Bugün, bu sayı daha da arttırılmış durumda.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bölgedeki askeri hareketliliği anbean takip ediyor.

RUSYA KADAR TÜRK GEMİSİ

Asker kaynaklara göre Akdeniz’de Rus harp gemisi kadar Türk harp gemisi bölgede vazife yapıyor. Kati rakam olmamakla birlikte, Akdeniz ve Karadeniz’de Türk donanmasının varlığı artarak devam ediyor. Türk donanması Akdeniz’de sadece İdlib gerilimi değil Türk deniz suları ve enerji sahalarındaki oldubitti çabalarına karşı da güvenliği temin ediyor. Akdeniz’de halen Rusya, Amerika, İngiltere, Fransa’nın yanısıra Alman ve İtalyan donanması ile İsrail, Yunanistan ve Mısır gemileri de bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ