Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türkiye’de 25 Kuruş olan Poşeti O Ülkede Kullananlar ve Üretenler Hapis Cezası Alıyor!

  • 12 Ocak 2019
  • 368 kez görüntülendi.
Türkiye’de 25 Kuruş olan Poşeti O Ülkede Kullananlar ve Üretenler Hapis Cezası Alıyor!
Konu Altı

Türkiye’de 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren ve çok sayıda tepki gösterilen ücretli poşet uygulaması, dünyanın hemen hemen her ülkesinde benzer şekillerde önlem amaçlı uygulanıyor. Dünya’da 60’ın üzerinde ülkede plastik poşetlerle ilgili özel bir düzenleme yer alıyor. Öyle ki o ülkelerden birinde plastik poşet kullanan, üreten ve satan herkese hapis cezası veriliyor.

Avrupa Birliği’nde plastik poşet kullanımı konusunda 2019 yılı itibarıyla Hırvatistan, Slovenya ve Letonya’da birtakım düzenlemeler altına imza atıldı. Bu noktada artık söz konusu ülkelerde de yasaklanma ve ücretlendirmeler gerçekleştirildi.

Ülkelerde Poşetler İçin Düzenlemeler Nasıl?

Anadolu Ajansı muhabiri, diğer ülkelerdeki poşet uygulamalarına yönelik birtakım bilgilendirmelerde bulundu. Plastik poşetlerin çevreye verdiği zararın çok büyük olması ve kullanımı azaltılarak zararın önüne geçilmesi amacıyla tamamen yasaklanması, ücrete tabi tutulması ve vergilendirilmesi gibi farklı düzenlemeler yer alıyor.

Avrupa Birliği üyelerine göz atıldığında, Danimarka, Bulgaristan ve İspanya’nın da içerisinde yer aldığı toplam 10 farklı ülkede plastik poşetlerle ilgili vergi kuralları yer alıyor.

Hollanda, İsveç gibi 14 farklı ülkede ise plastik poşetlerle ilgili ücret uygulaması bulunuyor.

İtalya ve Litvanya’da poşet kullanımı tamamen yasak. Fransa’da ise tek kullanımlık poşetler yasaklanmış durumda. Fransa’nın bazı bölgelerinde bu yasak geçerli değil fakat poşet için ücret alınıyor.

Romanya’da plastik poşetlerle ilgili olan düzenleme 2019 yılı Temmuz ayı içerisinde yürürlük dahiline alacak ve artık Romanya’da da poşet satışı tamamıyla yasaklanacak.

Almanya’da 3 yıl önce yapılan bu uygulamayla birlikte plastik poşetler kimseye ücretsiz olarak verilmiyor. Tüketiciler bez torba ve karton gibi çevreye zararı bulunmayan poşet alternatiflerine tamamıyla yönelmiş ve adapte olmuş durumda.

Plastik Poşet Kullanan, Üreten, Satan Herkes Hapis Cezası Alıyor!

Plastik poşet uygulaması istatistikleri bu şekilde sıralanıyor. İlk kez 2002 yılı içerisinde Bengladeş’te uygulama kapsamına alınan naylon poşet yasağı, şuanda Dünya’nın bilindik hemen hemen her ülkesinde uygulanıyor. Kenya, poşet konusunda en katı kurala sahip ülke olarak öne çıkıyor.

2017 yılında Kenay’da yürürlük kapsamına alınan uygulama ile birlikte plastik poşet üretimi yapan, kullanan, veya herhangi bir şekilde satışı yapan kişiler 4 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. Ya da 38.000 $ para cezası alıyor. Plastik poşet kullanımını yasaklayan ülkelerin yaklaşık olarak %50’lik bölümü ise Afrika kıtasında bulunan ülkeler olmasıyla dikkat çekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ