Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türkiye’nin demokrasi deneyimine övgü

  • 26 Haziran 2018
  • 388 kez görüntülendi.
Türkiye’nin demokrasi deneyimine övgü
Konu Altı

Musul kentindeki siyasi uzmanlar, Türkiye’de dün yapılan Cumhurbaşkanı  ve 27. Devre Mebus Seçimleri ile bunun Irak’a yansımalarını AA muhabirine  değerlendirdi.

Iraklı siyasi uzman Zahir et-Tahhan, “Iraklı siyasetçiler komşu memleket  Türkiye’den demokrasinin anlamını öğrenmeli.” dedi.

Türkiye’de yaşanan demokratik atmosferden duyduğu mutluluğu anlatım eden  Tahhan, Musul başta olmak üzere Irak’ta ise milli meselelerle, halkının ve  ülkesinin korunmasıyla ilgisi olmayanlar tarafından yürütülen politikaların sebep  olduğu felaketlerden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

“Ülkeler halklarıyla yaşar.” diyen Tahhan, Türk halkının ülkelerine  bağlı olduğuna ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti’nin  arkasında durduğuna işaret etti.

Bugün Türkiye’de tanık olunan demokratik gelişmenin halkın ortak  siyasi iş birliğinin sonucu olduğunu vurgulayan Tahhan,  “Irak, komşusu  Türkiye’nin yolunu takip etmek istiyorsa halkı birlik olmalı, etnik, mezhepsel ve  din temelli yaklaşımları reddetmeli ve milli çıkarlara sarılmalıdır.” diye  konuştu.

YÜKSEK KATILIM VE DEMOKRTATİK ATMOSFER

Gazeteci Seyf el-Abid ise Türkiye ile Uzak seçimleri arasında  karşılaştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Abid, “Türkiye’de seçim sonuçları birkaç saat sonra ortaya çıktı,  ülkemizde ise 12 Mayıs’ta yapılan seçimlerin sonuçları hâlâ kesinleşmedi.”  dedi.

Türkiye’deki seçimlerin bölgede hatta dünyada eşi benzeri olmayan  demokratik bir atmosferde gerçekleştiğine dikkati çeken Abid, yüksek katılım  sağlanan seçimlerde utanç verici ihlallerin yaşanmadığını vurguladı.

Siyaset araştırmacısı Abdulhak Ahmed el-Cerba da, “Erdoğan’ın yüksek  oranlarla cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması yıllar boyu süren çalışma,  fedakârlık ve özveri sonucuyla gelmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Cerba, dile getirdiği fedakâr çalışmanın ülkesinin çıkarlarını,  çeşitli alanlarda ve seviyelerde geliştirilmesini düşünen bir kişiye olan inancı  oluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin demokrasi tecrübesinin bölge halklarına ve bilhassa  Irak’a kuvvetli bir mesaj niteliğinde olduğunu belirten Cerba, “Türk halkı her  defasında yüksek bir bilince, kültüre ve anlayışa sahip olduğunu ispat ediyor.”  ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ