Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türkiye’nin En Büyük Baraj Projesi Tamamlanıyor!

  • 20 Kasım 2018
  • 298 kez görüntülendi.
Türkiye’nin En Büyük Baraj Projesi Tamamlanıyor!
Konu Altı

275 metre gövde yüksekliği bulunan Türkiye’deki en yüksek, dünyadaki çift eğrilikli ince kemer baraj statüsünde yer alan barajlar içerisinde en büyük 3.baraj olacak olan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi tamamlanıyor.

Artvin sınırları içerisinde yer alan Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri’nin hemen üzerinde kurulmakta olan ve tamamlanmasına çok az süre kalan toplam gövde uzunluğu 275 metre olan Türkiye’deki en yüksek, dünyadaki ise Çin’in 292, Gürcistan’ın 272 metrelik barajından sonra 3.sırada gelen Yusufeli Barajı projesinin tamamlanmasına çok az bir süre kaldı. Gövde yüksekliği ile birlikte 100 katlı bir gökdelen inşa edilebilecek projenin yapımında kullanılan beton 4 milyon metreküp. Tamamı Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj, 2019 yılının yarısından itibaren suyla hizmet verecek. 2020 yılında ise elektrik üretimi hususunda artık göreve başlayacak.

650.000 Nüfuslu Şehrin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak Kadar Elektrik Üretilecek!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan 410 kilometre uzunluğuyla birlikte Kuzeydoğu Anadolu üzerinde yer alan en büyük nehirlerden birisi olarak öne çıkan Çoruh Nehri’nin hemen üzerinde bundan 5 yıl önce dönemin Başbakanı olarak görev yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla telekonferans bağlantısılı gerçekleştirilerek temel işlemleri altına imza atılan Yusufeli Barajı ve HES Projesinde inşa çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. 275 metrelik gövde yüksekliği bulunan Türkiye’deki en yüksek baraj niteliği taşıyan Yusufeli Barajı Dünyadaki 3. baraj olacak. Yusufeli Barajı, 588 mega watt kurulu güce sahip olan santral beraberinde toplam elektrik üretimi 650.000 nüfusa sahip bir şehrin elektrik tüketimini karşılayacak kadar olacak. Türkiye’nin kendi öz kaynakları ve mühendisleriyle dışa bağlılığı %0 olan bu baraj projesinde 3.000 kişi 24 saat boyunca vardiyalı olarak istihdam ediyor.

Beton Miktarıyla Artvin’den Edirne’ye 13 Metre Genişliğinde Yol Yapılabilir

Baraj inşaatında 440 metrelik temel kotundan başlayarak 715 metre kota yükselecek olan toplam 275 metre yüksekliğinde gövde inşası yapılacak. Gövde yüksekliği 100 katlı bir gökdelenle eşit olan barajda kullanılan betonla Artvin’den Edirne’ye 13 metre genişliğinde yol yapılabiliyor. Günde 7.000 metreküp betonun döküldüğü barajda, gelecek yılın yarısından sonra su tutulacak, ardından ise 2020 yılında elektrik üretilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ