Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı 5 kat arttı

  • 21 Mart 2018
  • 534 kez görüntülendi.
Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı 5 kat arttı
Konu Altı

IEFT Vatan Dışı Eğitim Fuarları Umumi Müdürü Deniz Akar, “Yılda 100 bin talebe Türkiye’den vatan dışına eğitim için çıkarken, şu an 125 bin uluslararası talebe Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görüyor. Bu rakam, 7 sene evvel yaklaşık 25 bin civarındaydı.” dedi. 

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası eğitimin son yıllarda bütün dünyada mühim miktarda artış gösterdiğini, bu doğrultuda Türk aile ve öğrencilerin vatan dışında farklı seviyeler ve segmentlerde eğitimi tercih ettiğini söyledi.

Yurt dışında eğitime gidilen yerlerin 3 kategoride değerlendirilebileceğini anlatım eden Akar, şunları kaydetti:

“Birincisi ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkeler… Bunlar her vakit dünyada en fazla talebe çeken ülkeler… Türkiye’den de talebe ve ailelerin ilgisi bu ülkeler yönünde… İkinci öbek ülkeler Avrupa ve Şark Avrupa ülkeleri… Üçüncü öbek ise son 10 yılda girişken gösteren Rusya, Çin ve Malezya gibi ülkeler… Son zamanlarda Türk öğrenciler bu ülkelere de alaka göstermeye başladı.

Eğitim maliyetlerinde ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkeler en pahalı ülkeler… Yıllık 50 bin liradan 150-200 bin liraya kadar maliyet olabiliyor. İkinci öbek Avrupa ülkelerinde, yani Almanya, Fransa, Macaristan gibi ülkelerde eğitim maliyeti yıllık 15 bin lira ila 50 bin lira arası diyebiliriz. Üçüncü öbek olan Rusya Çin gibi ülkelerde ise maliyetler daha düşük, yıllık 5 bin lira ila 15 bin lira arası bir ücretle kaliteli eğitim alınabiliyor.”

Son dönemde Türk öğrencilerin seçiminde birinci kategoride yer saha Kanada’ya yoğun alaka olduğunu, İngiltere’nin ise Türk aileler ve öğrencilerin her vakit alaka gösterdiği ülkeler arasında bulunduğunu belirten Akar, Çin ve Rusya’nın, son yıllarda ekonomik, savunma ve teknoloji alanındaki gelişmelerle Türk öğrencilerin tercih ettiği ülkeler arasına girdiğini bildirdi.

“Türk öğrenci, vatan dışı eğitime ülkesini terk etmek niyetiyle gitmiyor”

Deniz Akar, resmi bilgiler olmasa da, konsoloslukların talebe vizesi rakamlarına göre yılda 100 bin civarında öğrencinin eğitim için vatan dışına gittiğini, bu rakamın bütün eğitim çeşitlerini kapsadığını söyledi.

Kamuoyunda vakit vakit gündeme gelen “Türkiye’den ağırbaşlı beyin göçü oluyor” algısına değinen Akar, şunları kaydetti:

“Bu konuda fuarlarımız sırasında ya da öbür platformlarda veliler ve öğrencilerle anketler düzenleyip bunu profesyonel kurumlarla değerlendiriyoruz. En son yaptığımız ankette, bu algının tam tersi bir netice aldık. Aileler, bilhassa çocukları ‘iyi bir eğitim alsın, sonra dönsün, bu eğitimini ailesi ve ülkesi için kullansın’ diye gönderiyor. ‘Gitsin, orada kalsın’ diyen aile sayısında beni de şaşırtan sonuçlar çıktı. ‘Evet, çocuğum orada kalabilir’ diyen aile oranı yüzde 18. Onlar da belki aslında sınırlı bir kalmayı kastediyor.

Yüzde 65-70 civarında bir oranla aileler, ‘Hayır, ben çocuğumu sadece iyi bir eğitim için gönderiyorum, dönmesini istiyorum’ diyor. Gençlerde de bu nispet biraz altında olmakla beraber aynı seviyede. Bu da gösteriyor ki, aslında Türk öğrenci, vatan dışı eğitime ülkesini terk etmek niyetiyle gitmiyor. Tam tersi, ‘iyi bir eğitim alayım, döneyim, yine ülkemde eğitimimi kullanayım’ amaçlı gidiyor. Bu da gençlerimizde ümit olduğunu bize gösteriyor.”

“Trump faktörü, ABD’ye giden talebe sayısını azalttı”

IEFT Vatan Dışı Eğitim Fuarları Umumi Müdürü Akar, Donald Trump dönemi ile beraber öbür dünya ülkelerinden ABD’ye giden talebe sayısında azalış olduğu yönündeki iddialara ilişkin de, “Evet, Trump’ın reis seçildikten sonra Müslüman ülkeleri kapsayan vize engellemesi olayı ile bir kırılma yaşandı. Türkiye’ye de bunun yansıması oldu. Türk öğrencilerde de ABD’ye karşı bir isteksizlik gördük.” diye konuştu.

ABD’deki Türk talebe sayısının 10-11 bin aralığında olduğunu belirten Akar, son 1-2 yıldır bir kırılma yaşandığını, ABD’deki Türk talebe sayısının 8-9 bin civarında olduğunun söylendiğini, dünyada da bu şekilde olduğunu söyledi.

ABD’nin, uluslararası talebe çekme konusunda bir numaralı memleket olduğunu ve ülkedeki yıllık talebe sayısının 900 binler civarında bulunduğunu anlatım eden Akar, “Son 2 yılda bu biraz sabitlenmiş durumda. Aslında artması gerekiyordu. Aka olasılıkla Trump faktörü etkili oldu. Sadece Türkiye’den değil, dünyadan da ilgiyi biraz azalttı.” dedi.

“Türkiye’ye gelen öğrencilerin yarısı, 50-60 bini paralı vakıf üniversitelerinde”

Deniz Akar, Türkiye’nin, vatan dışından eğitime gelen ve vatan dışına gönderdiği öğrenciler konusunda dengeyi yakalayan ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yılda 100 bin talebe Türkiye’den vatan dışına eğitim için çıkarken, şu an 125 bin uluslararası talebe Türkiye’deki üniversitelerde eğitim görüyor. Bu güzel bir gelişme. Türkiye, bu anlamda fazlası olan bir ülke… Bu rakam, yaklaşık 7 sene evvel 25 bin civarındaydı. 25 bin öğrencinin çoğu da bursluydu. Türkiye’de vakıf üniversitelerinin sayısının artması ve bu üniversitelerin öğrencileri ‘paralı öğrenci’ statüsünde getirmesi artışa ağırbaşlı katkı yaptı. Şu an gelen öğrencilerin yarısı, 50-60 bini paralı vakıf üniversitelerinde eğitimlerine devam ediyor.”

Son yıllarda Türk üniversitelerinin eğitim sisteminin Afrika’da aka ivme kazandığını anlatım eden Akar, Afrikalı öğrencilerin eskiden daha fazla Garp Avrupa ve ABD’yi tercih ettiğini, şu anda ise Afrikalı öğrenciler için Türk üniversitelerinin neredeyse Çin üniversiteleri ile rekabet ettiğini, bunun da Türkiye’nin yüksek öğretimde ağırbaşlı aşama kaydettiğini gösterdiğini söyledi.

Yurt dışından gelen öğrencilerin Türkiye’de en fazla sosyal bilimler ve mühendislik gibi bölümleri tercih ettiğini dile getiren Akar, son zamanlarda tıp fakültesi, diş hekimliği ve eczacılık gibi bölümlere de aka alaka olduğunu anlattı.

Akar, bu sene 33’üncü kez kapılarını açan IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları kapsamında düzenlenen ücretsiz sınavlar ve konferanslarla öğrencileri vatan dışı eğitim konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi.

Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek fuarlar süresince düzenlenecek konferanslarda vatan dışı eğitime dair akıllardaki soruların uzmanlarca yanıtlanacağını anlatım eden Akar, fuarın 18 Mart’ta Eskişehir’de başlayacağını, 19 Mart’ta Ankara, 21 Mart’ta İzmir, 23-24-25 Mart’ta da İstanbul’da devam edeceğini bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ