Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Üniversite sınavı hangi tarihte yapılacak? 2018 YKS sınav tarihi

  • 17 Haziran 2018
  • 507 kez görüntülendi.
Üniversite sınavı hangi tarihte yapılacak? 2018 YKS sınav tarihi
Konu Altı

Üniversite hayali kuran milyonlarca talebe YKS’nin ne vakit yapılacağını merak ediyor. 2018 yılında ilk kere yapılacak olan YKS tarihi belli oldu. Ham puan kuralının da değiştiği açıklandı. İşte bütün detaylar…

YKS NE ZAMAN?

2018 yılının üniversite sınavı YKS, 30 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında iki celse şekilde yapılacak.

YKS SINAV YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2018 Üniversite sınavı 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde yapılacağı için, bu tarihlerden 1-2 hafta öncesinde ÖSYM, YKS imtihan yerlerini belirler diye tahmin ediliyor.

YKS’de ham puan kuralı değişti

ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) puan hesaplamasıyla ilgili değişikliğe gitti.

ÖSYM’nin yaptığı duyuruya göre, “Yükseköğretim Umumi Kurulu’nun 31 Mayıs 2018 tarihli toplantısında, 2018 YKS’de TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya Esas Matematik testlerinin en az birinden en az 0,5, AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için lüzumlu testlerin en az birinden en az 0,5 ham puan almış olmaları gerektiğine karar verilmiş olup 2018-YKS Kılavuzu bu karar doğrultusunda güncellenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Martta yayınlanan kılavuza göre adayların TYT puanının hesaplanabilmesi için Esas Matematik ve Türkçe testlerinin her birinden en az 0,5 veya daha çok ham puan almış olma şartı aranıyordu. Yani adaylar her iki testten de 0,5 ham puan almak zorundaydı. Tekrar AYT’de de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerden 0,5 veya daha çok puan almış olmaları şartı vardı.

SINAVDA KAÇ SORU OLACAK?

Üniversiteye hazırlanan öğrenciler YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde 160 sorudan oluşan bir testten sorumluydu. Yeni sınavın ilk oturumunda ise sadece 80 sual olacak. LYS’nin yerine geçecek ikinci celse ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testi için 40 ayrı sual bulunacak. Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 sual yöneltilecek.

SINAV SÜRELERİ NE KADAR?

Sınavların sual sayısını açıklayan YÖK Başkanı Yekta Saraç, imtihan süresinin henüz belirlenmediğini söyledi. YGS-LYS sisteminde test türüne göre farklılık göstermekle birlikte bir soruya 1,5 – 1,7 dakika süre düşüyor. YGS-LYS’den evvel yapılan ÖSS’de ise sual başına 1 dakika veriliyordu. Saraç, lüzumlu değerlendirmelerin yapıldıktan sonra imtihan sürelerinin belirleneceğini, bunun da ileri bir tarihte açıklanacağını söyledi.

15 DAKİKA KURALI KALKIYOR!

Yapılan açıklamada, Imtihan başlama saati olan 10.00’dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak. Öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM’nin işleyişinde herhangi bir sorun oluşturmayacak her türlü iyileştirmeyi yapacağız.” denildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ