Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ünlü Türk araştırmacı Prof. Utkan Demirci Boğaziçi Üniversitesi’nde

  • 20 Haziran 2018
  • 424 kez görüntülendi.
Ünlü Türk araştırmacı Prof. Utkan Demirci Boğaziçi Üniversitesi’nde
Konu Altı

Özellikle kanserin erken teşhisi, kısırlık ve tüp bebek alanlarında geliştirdiği yeni teknolojiler ile ABD’de “dünyayı değiştirecek 35 ilim insanı” arasında gösterilen dünyaca meşhur Türk araştırmacı Prof. Dr. Utkan Demirci, Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verecek.İlişkili Haberler

  • Türkiye’de ‘mikroçip’ ile 10 bin bebek doğdu
  • Erkek kısırlığına mikroçip tedavisi
  • Kansere “magnetik kaldıraç” ile erken teşhis

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Utkan Demirci, önümüzdeki dönemde Boğaziçi Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü ve Fizik Bölümü’nde ders verecek.

Bir sene Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi’nde okuduktan sonra Millî Eğitim Bakanlığı bursuyla Michigan Üniversitesi’ne kabul edilen Utkan Demirci, lisans eğitimini radde ile tamamladı. Yüksek lisansını yaptığı Stanford Üniversitesi’nden 2005 yılında doktora derecesi aldı. 2005-2014 yılları arasında Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Brigham and Women’s Hastanesi ve Harvard-MIT Sıhhat Bilimleri ve Teknolojileri Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde Biyo Akustik Mikro Elektro Mekanik Sistemler Laboratuvarı’nı (BAMM Lab) kurdu ve yönetti.

Prof. Dr. Utkan Demirci, 2006 yılında AIDS üzerine yaptığı başarılı çalışmalarla Massachussetts Institute of Technology Technology Review Magazine tarafından biyoteknoloji alanında dünyayı değiştirecek olan ilk 35 ilim insanı arasında gösterildi. 2013 yılında da epilepsinin tanı ve tedavisinde kullanılabilecek ucuz ve etkili bir aygıt geliştirerek Bright Future Ödülü’ne layık görüldü.

GENİŞ YELPAZEDE YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLER

Halen Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Canary Kanser Erken Teşhis Merkezi’nde kendi araştırma ekibini yöneten dünyaca meşhur araştırmacı; mikro ve nano ölçekte teknolojiler üzerinde yürütülen çalışmalarla bulaşıcı hastalıklar, doğurganlık, kanser teşhisi, kriyobiyoloji (canlı dondurma bilimi) ve biyofabrikasyon (hücreyi çoğaltarak doku, organ gibi biyolojik ürünler üretilmesi için kullanılan teknik) başta olmak üzere, güncel sıhhat problemlerine yönelik yenilikçi çözüm önerileri geliştiriyor. Buluşlarıyla 20’nin üzerinde patent sahibi olan Demirci, aynı zamanda tüp bebek tedavisinde sağlıklı spermleri elemeye yönelik mikroçip yöntemini geliştiren isim. Gövde sıvılarından kanserli hücreleri fazla kısa zamanda belirleyen çip teknolojisi de, Demirci’nin dünyada ses getiren buluşlarından biri olarak öne çıkıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ