Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ünlü Yazar Hayata Gözlerini Yumdu!

Huzur Sokağı isimli romanıyla Türkiye’de hemen hemen herkesin tanıdığı Şule Yüksel Şenler hayata gözlerini yumdu.

  • 28 Ağustos 2019
  • 542 kez görüntülendi.
Ünlü Yazar Hayata Gözlerini Yumdu!
Konu Altı

1960’lı yıllar içerisinde gazete yazıları ve verdiği konferanslarla çok yüksek üne kavuşan Şule Şenler, 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Uzun süreden beri solunum yolu enfeksiyonu tedavisi görmekte olan Şenler, Huzur Sokağı isimli romanla hemen hemen her Türk genci tarafından tanınıyordu.

1960 ve 1970’li yıllara damga vurmayı başaran ünlü yazar, Şulebaş isminin verildiği başörtüsü bağlama şeklinin de mucidi olarak biliniyordu.

Şule Şenler Kimdir?

Şule Yüksek Şenler, 29 Mayıs 1938 tarihinde hayata gözlerini açmıştır. Kayseri’de doğan ünlü yazar 1960’lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarla yüksek kitleler tarafından tanınmaya başlamıştı.

Aslı Kıbrıs’a dayanan Şenler, Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Kayseri’den İstanbul’a gelmiştir. Eğitimini ortaokul ikinci sınıfta yarıda bırakan ünlü yazar, bir terzinin yanında çalışmaya başladı. Bu sayede Yüksek Şenler, kendi başörtüsü modelini yaratmayı başardı.

21 yaşına geldiğinde gazetecilikle uğraşmaya başlayan Şenler, 1965 yılında tesettüre girdi. Yeni İstiklal gazetesinde yayınladığı yazılar sebebiyle hakkında çok sayıda dava açıldı.

Anadolu’yu adım adım gezerek verdiği konferanslarla tanınan ve birçok tartışmanın hedefine oturan Şenler’i taklit eden genç kızların başlarını Şenler ile aynı şekilde bağlaması bu modelin “Şulebaş” olarak anılmasına sebep oldu.

Hür Söz başta olmak üzere Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfaları yapan Şenler, Bugün gazetesinde de 1967 ila 1971 yılları arasında köşe yazarı olarak yer alıyordu. Ardından ise Seher Vakti dergisinde baş yazar olduktan sonra 1971 yılında cezaevine girdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ