Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Vajinismus nedir ve nasıl tedavi edilir?

  • 21 Mart 2018
  • 405 kez görüntülendi.
Vajinismus nedir ve nasıl tedavi edilir?
Konu Altı

Vajinismus nedir ve nasıl tedavi edilir?3 saat önce

Günümüzde birçok kadının karşılaştığı, ama paylaşmaktan çekindiği ve ertelediği bir sorun olan vajinismus hakkında merak ettiklerinizi, Psikolog Alara Köksal sizlerle paylaşıyor. Peki, vajinismusun nedenleri ve belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için hususi haberimizi derhal okumaya başlayın!

Vajinismus nedir?

Vajinismus, kadınlarda iç organları tutan kasların (pelvik taban kasları) münasebet öncesinde istemsiz bir şekilde kasılmasıyla beraber birleşmenin imkansız hale gelmesi durumudur. Günümüze bakıldığında her 10 kadından birinde görülen bir rahatsızlık olan vajinismus cinsel hayatı etkilediği gibi ilişkileri/evlilikleri doğrudan etkileyebilmektedir. Eşler/partnerler bu durumu anlamakta güçlük çekebilirler. ‘Beni sevmiyor mu? Başkası mı var?’ gibi düşünceler evliliklerinin veya ilişkilerinin ortasına bir çığ gibi düşebilir. Ama bilmeliler ki bu kasıtlı veya bilinçli yapılan bir olgu değildir. Şahıs her ne kadar birleşme isteği içerisinde olsa dahi istemsiz bir şekilde bu durumdan kaçınmak zorunda kalır.  İlişki esnasında yaşayacak olduğu acıdan dolayı şahıs istemsiz bir şekilde kendini kasar ve münasebet tam anlamıyla gerçekleşemez. Her ne kadar ön sevişme süresini uzun tutulsa da, ‘bu sefer hazırım’ dese de şahıs cinsel birleşmeyi tam anlamıyla yaşayamaz.

Vajinismus sebep olur?

  • Cinsel mitler
  • Masumiyetini kaybetme korkusu
  • Travmatik olaylar
  • Katı anne-baba tutumu
  • İstemsiz evlilikler
  • Hamile kalma korkusu
  • Pasif ve aşırı tolere edici eş tutumu gibi etkenler, kişide cinsel işlev bozukluğuna yol açabilir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismusun önüne geçmek ve tedavi olmak için öncelikle şahıs durumunu kabullenmesi ve cinselliğe küsmeden kendisi için bir adım atması gerekmektedir. Şayet ki vaziyet organik nedenden kaynaklı değilse psikolojik nedenleri göz ardı etmemek gerekir ve  bir cinsel terapistten destek almasında son radde fayda sağlandığı aleni bir şekilde gözlemlenmektedir. Sizlere iyi bir kılavuz olacağını düşündüğünüz bir cinsel terapistle yolunuz keşiştiyse bu geçici ve tedavi edilebilir rahatsızlık net bir şekilde ortadan kalkar. Doğal burada şahıs veya kişilerin iyileşme arzusu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Her terapide olduğu gibi vajnismusta da tedavi yöntemi kişiye özgüdür. Kişinin bu sürece kadar olan yaşadığı olaylar, endişeler de seans sırasında detaylı bir şekilde ele alınıp incelenir, üzerinde çalışılır ve cinsel terapiye özgü teknik ve metodlarla şahıs sağlıklı cinsel hayatına kavuşur. Bu teknikler kişinin en mahrem yerinde, kendilerini iyi ve güvenilir hissettiği ortamlarda gerçekleşir. Muayenehane esnasında kişileri soymak, kişilerin cinsel birleşmesini muayenehane ortamında gerçekleştirmek etik olmamakla beraber kabul edilebilir bir vaziyet asla değildir.

Genel olarak danışanlar kliniklere gelmeden evvel kendi kendilerine birçok tedavi yöntemi geliştirebiliyorlar. Örneğin; kas gevşetici almak veya alkolü çok kullanmak gibi. Bu çeşit durumlar umumi olarak müspet bir cevap vermez aksine kişiyi biraz daha umutsuzluğa düşürebilir. O yüzden belirli bir süreden sonra ertelemeden bir uzmana görünmeniz bu durumdan kurtulmanız için en erken çözüm olacaktır.

Vajinismus tedavisinde cinsel terapist nasıl bir yol izler?

Kişiler, cinsel terapiye girme kararı alsalar da nasıl bir yol izlendiği konusunda endişeye kapılabilirler. Bu durumdan bahsetmek kendilerini anlatım etmek konusunda çekingenlik yaşayabilirler ama deneyimli bir cinsel terapist kendinizi anlatma açısından sizlere kapı aralamayı sağlar ve tabu haline gelmiş bir takım düşüncelerinizin ortadan kalkmasını amaçlar.

Her psikoloğun birinci görevi gibi bu noktada da gizlilik son radde mühim bir husustur. Kişiyle sağlam bir teropötik münasebet gerçekleşir ve beraber bir formülasyon belirlenip yola çıkılır. Verilen keyif verici egzersizler hem cinsel işlev bozuklukları açısından hem de bozulmuş veya bozulmakta olan evliliği/ilişkiyi sağlamlaştırma açısından son radde müspet bir fayda sağlar.

Bir cinsel terapist eşliğinde cinsel terapiye başlamak altta yatan menfi nedenleri saptamak ve buna çözüm bulmak açısından, kişilerarası iş birliğini kuvvetlendirmek ve sağlıklı bir cinsel hayata kavuşma açısından son radde önemlidir. Cinsel terapist takibinde belirlenen metodlara uyulduğu takdirde kişi/kişiler müspet sonucu anında farkedebiliyorlar.

Vajinismusun nedenlerini ve tedavisini öğrendiniz. Bu süreçte sabırlı olmak ve sürece sadık kalmak son radde ehemmiyet içerdiği gözardı edilemeyecek bir gerçektir.

Psikolog Alara Köksal

Cinsel Terapist & Aile ve Çift Terapisi

Halaskargazi mh. Zafer sokak No:46 Çağdaş Uğraş Merkezi 301 nolu ofis

Köksal Psikolojik Danışmanlık

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ