Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Varis tedavi edilmezse ölümcül olabilir”

  • 20 Eylül 2018
  • 420 kez görüntülendi.
“Varis tedavi edilmezse ölümcül olabilir”
Konu Altı

Herkeste görülebilen ama kadınları daha fazla etkileyen varis sadece estetik değil aynı zamanda mühim sonuçlar doğurabilen bir sıhhat sorunu. Varisin ilerlemeden tedavi edilmesinin önemine değinen Kalp-Damar Operatör Dr. Muhammed Fatih Yılmaz, bilhassa tedavi edilmeyen iç varisin ölüme neden olabileceğini söylüyor.İlişkili Haberler

  • Varis ile mücadelede 10 mühim kural
  • Huzursuz bacak sendromu varis ile bağlantılı mı?
  • Varise EVTA yöntemi ile müdahale!
  • “Varis kremlerle tedavi edilmez”

Varisin, muhtelif nedenlerle toplardamarların işlevini yitirerek uzaması, genişlemesi ve kıvrıntılı hale gelmesi durumu olduğunu belirten Medical Park Ankara Hastanesi Yürek Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammed Fatih Yılmaz, varisin sıklıkla bacaklarda görüldüğünü söyleyerek, “Bunun nedeni de toplardamarlar pis kanı kalbe taşımaya çalışırken bir taraftan da yer çekimi etkisine maruz kalırlar. Ayakta uzun süre kalındığında bu tesir nedeniyle toplardamarlarda aşırı bir basınç oluşur. Artan basınç toplardamarların kapakçıklarında bozulmaya ve işlevini kaybetmesine neden olur” diyor.

İÇ VARİS ÖNEMLİ BİR SORUN!

İç varisin ise genellikle bacaklarda bulunan derin toplardamarlardaki yetmezlik durumu olduğunu aktaran Dr. Yılmaz, iç varis hakkında şunları söylüyor:

“Bazı kaynaklar, yüzeysel toplardamar yetmezliklerini de iç varis olarak kabul eder. Yani iç varis terimi toplardamarlarda bulunan kapakçıkların zamanla deforme olması sonucu işlevini yitirmesi, kanı kalbe taşıma görevini yerine getirememesi durumudur. Bacaklarda derin ve yüzeysel olarak başlıca 2 tane toplardamar sistemi vardır. Derin toplardamar yetmezliklerinde çoğunlukla ameliyatsız yaklaşımlarda bulunur. Çünkü derin sistemlerde ameliyat surat güldürücü sonuçlar vermez. Daha fazla varis çorabı kullanılması tavsiye edilir. Ancak yüzeysel toplardamar yetmezliği var ise bunun fazla basit ve hızlı bir şekilde tedavisi yapılabilir.”

KİMLER VARİS RİSKİ ALTINDA?

Varisin meydana gelmesinde bilinen en mühim faktörün ailesel yatkınlık olduğunu, bunun yanında ileri yaş, obezite, sigara kullanmak, uzun süre ayakta çalışmak, dar kıyafetler ve topuklu pabuç giymek gibi etkenlerin de riski artırdığını söyleyen Dr. Yılmaz, varis ile ilgili sık sorulan soruları şöyle yanıtlıyor:

Varis problemi kişinin hayatını nasıl etkiler?

Varis hastalığı umumi anlamda insanların hayat konforunu menfi etkileyen estetik görünümde de mesele yaratan bir hastalıktır. Fazla ufak çaplı örümcek ağı şeklinde kılcal damarlardan daha aka çapta ten yüzeyinde fazla rahat görülen kabarık lezyonlara kadar varis hastalığı tanımına girer. Dışarıdan göz ile görülen hiçbir damar lezyonu olmasa bile varise neden olan toplardamarda yetmezlik görülebilir. Bu hastalar ayakta kaldıkça ağrı, ayak bileğinde şişlik, ayak tabanında yanma, gece krampları gibi şikayetler ile kafa etmek zorunda kalırlar. Ailesel yatkınlığı olmayan hastalarda dahi en fazla iş hastalığı olarak görülmektedir.

Varisin beslenme ile ilgisi var mı?

Varis hastalığını artıran veya oluşturan birebir etkili besin yoktur. Ancak umumi olarak yağlı ve şekerli beslenme ve bunun sonucu olarak aşırı kilo alınması varis oluşumunu tetikler ve hızlandırır. Ayrıca sigara ve alkol kullanımı yine varis oluşumunda fazla etkili faktörlerden biridir. Varise iyi geldiği söylenen gıdalar arasında başlıca bol yeşillikli salata, kiraz, böğürtlen gibi al meyveler sayılabilir. Ekmek tercih edilecekse mutlaka tam buğday, kepekli ekmek tercih etmek gerekir.

Varisin tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?

Varis teşhisinde kullanılan en esas tanı yöntemi doppler ultrasonografidir. Dopplerde varise neden olan damarın genişliğine ve kaçak seviyesine bakılarak teşhis edilir. Varisin hangi aşamada olduğunu bize gösteren ve fazla basit uygulanabilen bir yöntemdir.
Tedavinin esas prensibi ise varise neden olan damarın ortadan kaldırılması, dönem dışı bırakılmasıdır. Çünkü bu damar işlevi yitirmiş ve vücuda ziyan vermektedir. Bu amaçla tedavi prensibi aleni cerrahi ve kapalı yöntemler olarak ikiye ayrılabilir. Aleni cerrahide kesi uygulanarak damar komple çıkartılır. Kapalı yöntemler ikiye ayrılır; ısıya dayalı yöntemler ki bunun en fazla bilinenleri lazer, radyofrekans, buğu gibi yöntemlerdir. Bu yöntemlerin tamamında kesi uygulanmadan damar içerisine yüksek hararet verilerek damarın yakılması amaçlanır. Son zamanların en popüler ve tercih edilen tedavi yöntemi olan venablock ise damarın her iki duvarının birbirine yapıştırılması yöntemidir.

Venablock yönteminin özellikleri nelerdir?

Bu metot varis tedavisinde gelinen son noktadır. Yüksek teknoloji içeren tamamen ulusal ve yerli kaynaklar ile üretilen biyolojik bir yapıştırıcı kullanılarak yaklaşık 3 dakika da varisi tamamen ortadan kaldırabilen bir yöntemdir. Bu yöntemde damarın içine ultrasonografi yardımı ile iğne ile girilerek hususi bir katater kullanılarak damar içine biyolojik yapıştırıcı ilaç uygulanır. Fazla hızlı bir şekilde damarın birbirine yapışarak ortadan kaybolduğu görülür. Bu yöntemin öbür kapalı yöntemlerden farkı ısıya dayalı olmadığı için anestezi gerektirmez, işlem sonrası elastik bandaj ve varis çorabı kullanımı gerektirmez.

Tedaviden sonra varis tekrarlar mı?

Varis tedavisi sonrası iç varis olarak bilinen yüzeysel toplar damara müdahale edilmiş hastalarda tekrarlama oranı oldukça düşüktür.Özellikle ameliyat öncesinde iyi bir inceleme yapılmış ve tanı net olarak ortaya konulmuş ise uygulanan tedavi yöntemine de bağlı olarak ana damarda tekrarlama riski fazla azdır. Ancak bacakta ana yüzeysel toplardamar dışında birçok toplardamar olduğu için bu damarlarda da varis gelişebilir. Bu vaziyet sanki varis tekrarlıyormuş gibi yanlış algılanabilir. Yine varis oluşması durumunda aynı yöntemler kullanılarak oluşan varisler tedavi edilebilir. Kılcal varislerde skleroterapi müdahalesi sonrası işlem yapılan bölgede tekrarlama oldukça seyrektir. Ancak bir diğer bölgede yine kılcal damar oluşumu görülebilir. Çünkü bu yapısal bir durumdur. Kılcal damarların yine oluşması durumunda ise skleroterapi tekrarlanarak tedavi edilebilir.

Ameliyat gerektirmeyen hastalarda alternatif çözümler nelerdir?

Varis tedavisinin vazgeçilmezi olarak bilinen varis çorapları fazla yaygın olarak kullanılmaktadır. Başlangıç safhasında olan varislerde ve ameliyat olmayı kabul etmeyen hasta gruplarında kullanılmakta ve yarar göstermektedir. Unutulmamalıdır ki varis çorapları oluşan bir varisi tedavi etmez, varisin ilerlemesini ve ağrı, şişlik oluşumunu azaltır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ