Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Varlık Barışı Süresinde 6 Aylık Uzatma! Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek

Ekonomi alanında düzenlemeleri içermekte olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu tarafından onay aldı. Varlık Barışı’nın süresinde ise 2019 yıl sonuna kadar uzatma kararı alındı. Yani 6 ay daha devam edecek.

  • 18 Temmuz 2019
  • 284 kez görüntülendi.
Varlık Barışı Süresinde 6 Aylık Uzatma! Yıl Sonuna Kadar Devam Edecek
Konu Altı

Yurt dışında bulunmakta olan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları Türkiye’ye getirilerek ekonomiye kazandırılacak ve bu kapsamda %1 oranla vergi uygulaması yapılacak. Merkez Bankası’nın yıllık karının %20’lik bölümü ihtihat akçesine aktarılmayacak. Merkez Bankası talepleri gerçek zamanlı ve anlık olarak çok kısa süre içerisinde karşılanacak. Bu taleplerin karşılanması için ise bankaca kurum ve kuruluşların bilgi işlem sistemlerine erişim sistemleri kurulacak.

Ekonomi alanında bazı önemli düzenlemeler içermekte olan Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edildi.

Kanunla şehir içinde yolcu taşımacılığı yapmakta olan ve hasılatların tamamını elektornik ücret toplama sistemi kapsamında elde eden mükelleflerin talep etmeleri durumunda gelir ve kurumlar vergisi hesaplaması gerçekleştirilirken esas kazancın tespiti noktasında yeni bir yöntem altına imza atılıyor.

Varlık Barışında Uzatma

Aynı zamanda güncel olarak devam etmekte olan varlık barışının yıl sonuna kadar uzatılmasına karar verildi. Bu kapsamda yurt dışında bulunan her türlü para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer tüm sermaye piyasası araçlarını, 31 Aralık tarihine kadr Türkiye’de yer alan banka ve finans kuruluşlarına bildiren gerçek ve tüzel kişiler, bunları serbest şekilde tasarruf ederek Türkiye’ye getirebilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ