TAHIL KORİDORU BUĞDAY FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ!

Türkiye’nin girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Ukrayna, Rusya, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanan “Tahıl sevkiyatı” anlaşması kapsamında dün Ukrayna’dan yola çıkan ilk tahıl gemisi olan Razoni, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demir attı. Ukrayna’dan tahıl sevkiyatı için yola çıkan gemi denetimden geçti. Tahıl sevkiyatı anlaşması çerçevesinde Odessa Limanı’ndan yola çıkarak İstanbul açıklarına demirleyen Razoni adlı mısır yüklü gemide denetimler yapıldı. Denetimin ardından tahıl gemisine onay verildi. Gemi Lübnan’a doğru tekrar hareket etti. Buğday fiyatları Ukrayna’dan ihracatın yeniden başlamasının ardından ise bir haftanın en düşüğüne geriledi. Krizin çözülmesinin ardından yola çıkan ilk gemi İstanbul Boğazı’nda bulunuyor.

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre, Tahıl ihracatının yeniden başlaması ise buğday fiyatlarını düşürdü. Buğdayın Chicago borsasında işlem gören kontratları tahıl ihracatının yeniden başlamasının arz endişelerini de hafifletmesiyle bir haftanın en düşük seviyeye gerilediği görüldü. Buğday vadeli kontratları ton başına 283,7 dolarla 25 Temmuz tarihinden bu yana en düşük düzeye geriledi.

İLK TAHIL GEMİSİ: RAZONİ!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tüm hızıyla devam ederken Ukrayna’dan yola çıkan ilk tahıl gemisi olma özelliğini gösteren Razoni, İstanbul Boğazı’na kadar ulaştı. Gemi, Ukrayna’dan Lübnan’a tam 26,527 ton mısır taşıyor. Mısır fiyatları yüzde 0,3 artışla ton başına 234,6 dolar seviyesinde seyrediyor. 27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni’de Birleşmiş Milletler, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den oluşan heyetin yaptığı denetimler tamamlandı. Geminin denetim sonrası İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçerek Beyrut’taki limana ulaşması hedefleniyor. Yapılan denetim sonrası ise gemi hareket etti. 

DENETİM NASIL YAPILIYOR?

Müşterek Koordinasyon Merkezi heyeti, önce gemilerin ambarlarına bakacak. Yükün dışında başka bir şey var mı, yok mu kontrol edilecek. Mürettebat haricinde yolcu olup, olmadığı da incelenecek. Geminin ilerlemesine dair bir sorun yoksa, tutanakla imza ve kayıt altına alınarak geçişe izin verilecek. Bir anlamda test olacak bu ilk denetimin sonunda eğer her şey yolunda giderse, 16 gemi Ukrayna limanlarından çıkmaya hazır hale gelecek.

Ve nihayet Buğday fiyatlarında düşüş yaşandı!

KÜRESEL GIDA FİYATLARI DÜŞECEK!

İstanbul’da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesiyle ile birlikte küresel gıda fiyatları da düşecek.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLERE İZİN YOK!

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına asla izin verilmeyecek.

KONTROL MERKEZİ İSTANBUL!

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün kontrolü İstanbul’da kurulmuş olan merkezde gerçekleştirilecek. Küresel gıda fiyatlarını düşürecek olan koridorun etkin şekilde çalışması için tüm önlemler alındı. Buna göre gemilerin takibi uydudan yapılacak. Kontroller varış limanında olacak ve sinyalini kapatan, liman uğrak noktaları konusunda bilgi vermeyen gemiler Türk karasularına alınmayacaklar.