Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Vücudun kanserli hücreleri ‘yemesini’ sağlayan ilaç üretildi

  • 03 Temmuz 2018
  • 356 kez görüntülendi.
Vücudun kanserli hücreleri ‘yemesini’ sağlayan ilaç üretildi
Konu Altı

Bilim insanları, vücudun kanserli hücreleri ‘yemesini ve yok etmesini’ sağlayan hususi bir ilaç üretti.

İlaç, histiyosit adlı ak kan hücrelerinin etkinliğini artırıyor. Bağışıklık sistemi, histiyositi, istenmeyen ‘yabancı işgalci’ hücereleri yiyip yok etmek için kullanıyor.

Tıp dergisi Nature Biodemical Engineering, ilacın fareler üzerinde yapılan testlerinin, bu tedavi türünün göğüs ve ten tümörlerine karşı etkili olduğunu gösterdiğini bildirdi.

İlacın üretilmesini sağlayan ABD’li ilim insanları, tedaviyi birkaç sene içinde insanlar üzerinde de denemeye başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Kanserle mücadelede bağışıklık sistemine odaklanan çalışmalar, tıp alanında küresel çapta artış gösteriyor.

Histiyositlerin hali hazırda bakteriyel ve salgın enfeksiyonlarına karşı mücadelede etkin oldukları biliniyor. Zira histiyositler “yabancı işgalcileri” tanıyıp bunlara saldırabiliyor.

Ancak histiyositler kanserle mücadelede fazla etkili değiller çünkü tümörler kendi hücrelerimiz içinden doğuyorlar ve bağışıklık saldırılarından saklanmak için zeki mekanizmalara sahipler.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Dr. Ashish Kulkarni öncülüğünde yapılan çalışmada oluşturulan ilaç ise iki yönlü olarak işliyor.

Birincisi, kanser hücrelerinin saklanmasını ve histiyositlere “beni yeme” sinyalinin gönderilmesini durduruyor. İkincisi ise tümörlerin histiyositlere uysal olmalarını söylemesine mani oluyor.

Araştırmacılar, bu tedavinin öbür kanser türleri için de kullanılma olasılığının bulunduğunu belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ