Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Wifi üzerinden silah ve bomba tespiti yapabilen sistem geliştirildi

  • 16 Ağustos 2018
  • 393 kez görüntülendi.
Wifi üzerinden silah ve bomba tespiti yapabilen sistem geliştirildi
Konu Altı

ABD’li araştırmacılar, halka aleni alanlardaki kablosuz ağlara entegre edilebilen ve çantalar ile bavullardaki tehlikeli nesneleri tespit edilebilen sistem geliştirdi.

ABD‘li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (Wifi) üzerinden halka aleni alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye imkan sağlayan metot geliştirdi.

ABD’nin New Jersey eyaletindeki Rutgers Üniversitesinde araştırmacılar, kablosuz internet sistemleri üzerinden müzeler, parklar gibi halka aleni alanlarda, silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları kolayca tespit edebilen ve oldukça düşük maliyetli bir sistem tasarladı.

Sistem, ilk olarak çantalar ya da bavullar içinde herhangi bir şüpheli nesne olup olmadığını belirliyor, daha sonra da bu nesnenin risk seviyesini ölçüyor.

Araştırmacılar, geliştirdikleri sistemin iki ya da üç antenli Wifi cihazlarında kullanılan yöntemin halihazırda kullanılan Wifi ağlarına entegre edilebileceğini belirtti.

Sistem üzerinde yapılan deneylerin, laf konusu yöntemin tehlikeli nesneler üzerinde yüzde 99, metal nesneler üzerinde yüzde 98, sıvı nesneler üzerinde de yüzde 95 oranında doğruluk payına sahip olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Araştırmada, şüpheli nesne tespit sisteminin düşük maliyetli olduğu kadar halka aleni alanlarda da kolayca kurulabileceği anlatım edildi.

Yöntemle çantaların ya da bavulların elle aranmasına gerek kalmayacağı, böylece insan kaynağı kullanımının azalacağı tahmin ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ