Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Yabancıya konut satışında Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık”

  • 20 Eylül 2018
  • 314 kez görüntülendi.
“Yabancıya konut satışında Cumhuriyet tarihi rekoru kırdık”
Konu Altı

DAP Holding İdare Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, değişen yabancıya ev satışı sistemini değerlendirdi. Yılmaz, “Yabancıya satışta 3-5 yılda 15 milyar dolara çıkarız” dedi.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz’ın değerlendirmeleri şu şekilde:

Bildiğiniz üzere yabancıya geçen sene 22 bin 200 ev satılmıştı. Bu sene daha bugün açıklanan TÜİK verilerine göre sadece Ağustos 2018’de yüzde 129 artışla yaklaşık 4 bin ev satıldı. Cumhuriyet tarihinin rekoru bu. Bu sene ilk 8 ay toplamında yabancıya satılan ev adedi ise 18 bin 540 adede ulaştı. Ayrıca bugün açıklanan yabancıya vatandaşlık hakkında gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile önümüzdeki ay, geçen sene toplamına ulaşacağımızı öngörebiliyoruz. Yekün yabancıya ev satışında yılı da yaklaşık 30 bin ev satışı ile kapatabiliriz.

DAP Holding İdare Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

Geçen sene biliyorsunuz 4,6 milyar dolarlı ev satışı gerçekleştirmiştik. Ancak yabancıya vatandaşlıkta gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile Türkiye dünya liginde hızlıca üst sıralara yükselecek ve yabancıya ev satışında payını hızla artıracak. Döviz getirici etkinlik kapsamında ev satışının dışsatım sayılması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Müessese liderliğinde, Emlak Ev GYO ve sektör derneklerinin-firmalarının desteğiyle yurtdışı tanıtım atağının başlatılması ile 3-5 yılda yabancıya 15 milyar dolarlık ev satışı hedefi düş olmaz.

Biliyorsunuz OECD ülkeleri arasında en fazla ev satışı yapan memleket olan ABD, geçtiğimiz sene yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya ev satışı ağırbaşlı bir gelir kaynağı. Misal olarak İspanya’da geçen sene 50 bin ev yabancıların mülkiyetine geçti. Yekün pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde. Bu rakamda, İspanya’nın ev yatırımcılarına verdiği celse izninin rolü fazla büyük. Türkiye’de ise bu nispet yüzde 2 bile değil. Ancak bu teşviklerle coğrafik güzelliklerle dolu ülkemizin gelişmiş ülkelerle arayı zamanla kapatacağına inanıyorum.

KONUTA YABANCI İLGİSİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ