Dünya

Yangın 3 gündür söndürülemiyor!

YANGIN NEDENİYLE BÖLGEDE BULUNAN KÖY TAHLİYE EDİLDİ!

Çekya’da bulunan Çek İsviçre Ulusal Parkı’nda pazar günü öğle saatlerinde çıkan orman yangını maalesef 3 gündür kontrol altına alınamazken, yangın nedeniyle bölgede bulunan bir köyün de tahliye edildiği bilgisi geldi.

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre; Çekya’nın kuzeyinde Almanya sınırında bulunan Çek İsviçre Ulusal Parkı’nda geçtiğimiz pazar günü yangın çıktı. Çıkan yangının 30 hektar ormanlık alanın tümüne yayılması nedeniyle ülkede kırmızı alarm verilirken, yangına 4 helikopter, 83 itfaiye ekibi ve 2 yangın söndürme uçağıyla müdahale edildi. Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre, Mezna köyünde maalesef 6 evin kullanılamaz hale geldiğini ve Hrensko köyünden ise 50 kişinin tahliye edildiği bilgisine ulaşıldı.

pexels pixabay 68482

İtfaiye ekibi Sözcüsü Lukas Marvan yaptığı açıklamalarda “Bölgede bulunan bir köyü tamamen tahliye ettik. Maalesef yangını durduramıyoruz ve önüne geçemiyoruz. Rüzgar ve dik kayalık arazi işimizi çok zorlaştırıyor. Bazı yerleri kontrol altına alırken, başka yerlerde aniden yangın tekrar başlıyor ve maalesef o bölgelerin birçoğuna da kötü arazi koşulları nedeniyle müdahale edemiyoruz” dedi. Orman yangınından yayılan kara duman, ülkede 200 kilometrelik bir alana yayıldı. Dumanın bütün her yeri sardığı hissedilirken yetkililer, insanları evlerini havalandırmamaları, sokağa çıkanların ise mutlaka maske kullanmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Çekya Başbakanı Petyr Fiala ve Çekya İçişleri Bakanı Vit Rakusan da çalışmaları yerinde incelemek için bölgeye giderken, çıkan orman yangını nedeniyle diğer ülkelerden kendilerine yardım edilmesi hususunda yardım talebinde bulunuldu. Yardım talebi sonrasında Slovakya, Polonya ve İtalya bölgeye helikopter ve uçak göndereceğini açıkladı. Polonya ve Slovakya 3000 litre su taşıma kapasiteli helikopter gönderirken, İtalya ise her biri 6000 litre su taşıma kapasiteli 3 adet uçak gönderdi. Almanya’nın ise yangın söndürme çalışmalarına sınırın diğer tarafından müdahale ederek katkı sağladığı açıklandı.

pexels pixabay 266487

ÇEKYA NEREDEDİR?

Eskiden Çek Cumhuriyeti adıyla bilinen şimdilerde resmi kısa adıyla Çekya, Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya bulunur. Tarihi önemi büyük olan Prag, ülkenin hem başkenti hem de en büyük kenti olmasının yanı sıra turizm merkezidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu