Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yapay zeka: Fırsat mı, tehdit mi?

  • 12 Haziran 2018
  • 393 kez görüntülendi.
Yapay zeka: Fırsat mı, tehdit mi?
Konu Altı

Teknoloji dünyasında son dönemin en aka münakaşa konularından biri suni zeka. Kimileri suni zekanın insanlık için hayati bir risk, kimileri ise aka fırsat olduğunu savunuyor. Türkiye’nin ilk suni zeka uygulamasını geliştiren Etiya’nın CEO’su Aslan Doğan ile yakın geleceğimizi şekillendirecek suni zekanın neleri değiştirmeye namzet olduğunu masaya yatırdı[email protected]

1- Suni zekanın genellikle hep mümkün menfi neticelerini dikkat çekildi. Peki madalyonun diğeri yüzünde ne var? Yapay Zeka hayatımızı müspet yönde nasıl değiştirecek? 

Aslında her değişim kuşakları korkutuyor. Endüstri Devrimi’nde de oldu, teknoloji ile ilk gelişmeleri duyduğumuzda da oldu, mobil geldiğinde de oldu, insanlar hep ‘işler makineleşiyor, robotlaşıyor, biz ne yapacağız, işsiz kalacağız’ gibi tedirginlikler yaşıyor. Her işin robotlar tarafından ele alınacağı ve işsiz kalınacağı gibi konular devamlı gündemde. Ancak ben gelecekle ilgili kati öngörülerde bulunmanın ve net kararlar vermenin zor olduğu kanaatindeyim. Teknolojinin iki boyutu var, iyi ve kötü. Adrenalini yüksek bir istikbal bizi bekliyor ve bunun da iyi olacağını düşünüyorum. Suni zeka tarafını konuşacak olursak mesela, bugün aslında işlerin çoğu rutine binmiş durumda, tekrarlayan işler var. fazla az kısmında insanlar yaratıcılık kullanıyorlar. Kendi işlerine odaklanıp, kendilerini, işlerini geliştirebildikleri vakit fazla Fazla az. Dolayısıyla ben suni zekanın insanın yaratıcı ve his ile ilgili taraflarını art getireceğini düşünüyorum. Onun dışında rutin olan, makineler tarafından yapılabilecek işlerin, ya da yazılımla halledilebilecek işlerin, aslında sıkıcı olanın robotlar ve suni zeka tarafından devralınacağını, insanın daha kuvvetli olarak art geleceğini düşünüyorum. Daha yaratıcı, daha verimli, çalışanların yaptığı işte daha tatmin olan bir duruma geleceğini düşünüyorum. İkincisi yeni yeni iş alanı ve fırsatlarının çıkacağını düşünüyorum.

2– Suni Zeka’nın yok ettiği iş imkanları nasıl telafi edilir? 

İnsanlar evvel ‘saving’ alanlarına yoğunlaşıyor. Yani ben şu ana kadar yaptığım işlerimin ne kadarını suni zeka ile daha verimli hale getirebilirim bunu sorguluyor. Bu sorun aslında var verimli çalışan, gerçekten optimize işletmeler için bir tehdit değil bence. Ama bir şekilde var olan işlerini optimize etmemiz, verimliliği düşünmemiş organizasyonlar için bir probleme yol açtığını hep beraber görüyoruz. Birçok işletme de suni zeka verimlik, optimizasyon imkanı sağlayacak ama bu işlerin ne kadarını suni zekanın devralması o kurumun ne kadar verimli çalışacağı ile ilgili bir konu.

Etiya Kurucu Ortağı ve CEO’su Aslan Doğan

3- Suni Zekayı yeni endüstri devrimi olarak nitelendirirsek, tarih tekerrür fiyat mi, Türkiye bu treni de kaçırır mı?

Bir şekilde herkes artık geleceğin yazılım ve teknolojide olduğunu biliyor, farkında Hükümet devlet buna öncülük etmeye çalışıyor, gündeme taşıyor ama ana motivasyon bu mevzu, bahis üzerinde değil. Sizde biliyorsunuz, ülkenin içinde olduğu vaziyet doğrudan bunlara odaklanacak noktada değil. Ama ne oluyor alt tarafta? Start-up’tan tutun da aka kurumlara herkes teknoloji tarafında ağırbaşlı yatırımlar yapıyor, bilhassa suni zeka dönüşümü ve otomasyon konularında şu anda bir önceki fırsatları değerlendirip, Türkiye’nin fazla iyi bir noktada olduğunu düşünüyorum. Yani şu an da umutluyum aslında, ben kaçırmayacağımızı düşünüyorum. Bize ve öbür şirketlere baktığımda dünya ile derhal derhal aynı seviyedeyiz ama biraz üretim tarafında Ar-Ge’ye daha fazla ehemniyet göstermemiz gerekiyor, felsefesini yapan tartışan değil, de, düşünce üreten, konsept üreten, tasarım üreten ,yönlendiren tarafa geçmemiz biraz daha vakit alacak diye düşünüyorum.

4- Suni zeka yok edeceği kadar iş imkanı sağlayabilir mi?

Geçmişteki dönüşümlerde, izlerini sene iki sene boyunca izleyebiliyorduk. Filozoftan, cemiyet bilimci sosyologların uzun süre araştırdıkları, üzerine tezler yazdıkları dönüşümlere neden oluyordu. örneğin Endüstri Devrimi amele sınıfı diye bir kavram ortaya çıkardı. İdeolojileri ortaya çıkardı. İnsanlar bunları konuştular, toplumsal etkilerini tartıştılar. Bir sürü toplumsal dönüşümü anlatan tez ortaya çıktı. Teknolojideki gelişim o kadar hızlı ki bahsettiğimiz dönüşümler 5-10 sene içinde yeni bir şey çıkıyor, toplumu, üretim şekillerini tümden değiştirebiliyor. Dolayısıyla ne kadarına neden olur, net bilemiyorum ama geçmiş deneyimlere baktığımız vakit yeni gelen her şey bazı şeyleri, eskiye dair olan, artık dönemini bitirmiş olan üretim biçimlerini ortadan kaldırdığı gibi, yeni ve hep daha fazla olanak sağladığını görüyoruz. Endüstri devrimi bunlardan bir tanesi. Mobil bunlardan bir tanesi. Dolayısıyla suni zekanın da korktuğumuz kadar işsizliğe neden olacağını düşünmüyorum, burada daha farklı taraflarda, insan bilincinin simule edilmesi gibi görüyorum, hangi alanda nasıl kullanılacağı konusu daha kıymetli, asıl tehdidi orada görüyorum.

5- Suni zeka ile beraber genç girişimcileri bekleyen fırsatlar neler olur?

Bazı dönüşümler ortaya çıkan yeni fırsatlar sadece belli alanları ilgilendirir. örneğin tıpta gen haritası çözüldü, bununla beraber tıp dünyasında ağırbaşlı bir hareket oluştu. Bu daha fazla tıp dünyasını değiştiren, eden, bir konu. Oluşturduğu sektör değişimine bakıldığında sınırlı bir alanda kalıyor. Ama suni zeka tüm sektörleri yatay olarak kesiyor. Dolayısıyla tüm çalışanları, ister otomotiv, ister hizmet, ister ziraat olsun, ister sağlık, eğitim olsun tüm alanda çalışan, uzmanlığı olan herkesin yeni fırsatlar tanıyor. Tam da kendilerini var olan üretim biçimlerinden, çalışma tarzlarından bir üst noktaya taşıyabilecekleri, uluslararası hale getirebilecekleri yeni bir fırsat laf konusu. Dediğim gibi memleket olarak yeterince değerlendiremediğimiz bazı fırsatlar oldu, örneğin Cloud ve mobil teknolojiler gibi, bu dönüşümlerdeki en aka fırsatları değerlendiren birkaç şirket dışında bu fırsatları yeterince değerlendiremedik. Şu anda da tüm girişimcilerin bir anda dünyanın her yerinde iş yapabilmeleri, uzmanlıklarını aktarabilmeleri gibi bir fırsat laf konusu. Dolayısıyla suni zekayı tüm girişimciler için bir fırsat olarak görüyorum ben.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ