Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yargıtay Emsal Bir Karar Altına İmza Attı! “Yıllık İzinlerin Ücrete Dönüşmesi İçin…”

  • 26 Kasım 2018
  • 342 kez görüntülendi.
Yargıtay Emsal Bir Karar Altına İmza Attı! “Yıllık İzinlerin Ücrete Dönüşmesi İçin…”
Konu Altı

Kullanılamayan yıllık izinlerin ücret olarak geri alınmasıyla ilgili emsal niteliği taşıyan bir karar altına imza atan Yargıtay, yıllık izinlerin ücret olarak alınabilmesi için iş sözleşmesinin tamamen bitmiş olmasının zorunlu olduğuna yönelik bir karar altına imza attı.

Milyonlarca çalışanı ilgi ve alakası dahiline alan karar İstanbul’dan çıktı. Bir mağazada tezgahtar olarak istihdam etmekte olan işçi, iş akdinin işveren tarafından herhangi bir haklı sebep olmadan feshedildiğini iddia ederek, iş mahkemesine başvurdu.

Mağaza müdürü tarafından şube değişikliği için imza attırılması istendiği, kendisinin ise bu yazıyı imzalamayacağını söylemesinin üzerine “o zaman evine git” denilmek suretiyle işten atıldığını belirten davacı, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti alacağı, ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacağı ve yıllık izin ücreti alacağının talebinde bulundu.

Mahkemede savunma yaparak konuya yönelik bilgi aktarımında bulunan davalı işveren, davacının hiçbir alacağının olmadığını söyledi. Mahkemede, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının kabul edilmesine, yıllık izin ücreti ve genel tatil ücreti alacağı talebinin kısmen kabul edilmesine, davacının fazla mesai ücreti alacağının ise reddine karar verdi.

Kararı iki taraf avukatı da temyiz etti. Ardından karar Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’ne ulaştı. Emsal nitelikte bir karar vererek milyonlarca işçiyi ilgilendiren hükümde bulunan Yargıtay 9.Hukuk Dairesi, kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ne zaman ödeneceğine yönelik bir açıklama yaptı. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 59. maddesinde, iş sözleşmesinin herhangi bir sebep sonucunda tamamen bitmesi sebebiyle, işçiye kullandırılmayan yıllık izin sürelerine yönelik ücretlerin son ücret üzerinden ödenecek olduğuna yönelik hatırlatma yapıldı.

Karar

Yıllık izin hakkının ücrete dönüşüp dönüşmemesi için iş sözleşmesinin tamamen sona erme şartının bulunduğunun yer aldığı kararda, sözleşmenin sona erme şeklinin ve haklı bir sebebi olup olmadığının hiçbir önemi olmadığı yer aldı. Yıllık izinlerin kullandırıldığı noktasında ispat sorumluluğunun işverenin olduğu da hatırlatıldı. Devamında ise, iş sözleşmesi bitmediği sürece yıllık izinlerin alınamayacağı söylenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ