TÜM TÜRKİYE’DE ETKİLİ OLACAK!

Yarından itibaren tüm Türkiye’de etkili olacak! Tedbirinizi alın, dikkatli olun. Sakın dışarıya çıkmayın!

Kamupersoneli.net‘te yer alan habere göre; Yarın tüm Türkiye için büyük uyarı yapıldı. Ülkemizde eskilerin Eyyam-ı Bahur diye adlandırdığı yani cehennem sıcağı olarak bilinen sıcak hava dalgasının yarından itibaren tüm Türkiye’de etkili olmasının beklendiği açıklandı. Konuya ilişkin uzman isimler saat vererek, mümkün olduğu sürece dışarıya çıkılmaması konusunda çok ciddi uyarılarda bulundu. Detaylar haberimizin içerisinde yer alıyor. Özellikle bugünlerde ormanlık alanlarda normalden çok daha fazla dikkatli olunması gerektiğini ifade eden Profesör Doktor Hüseyin Toros, “Sıcaklıklar önümüzdeki bir hafta boyunca Türkiye genelinde etkisini çok şiddetli bir şekilde gösterecek” dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Toros, çok önemli açıklamalarda bulundu.

Yarın sakın dışarı çıkmayın!

YARIN YILIN EN SICAK GÜNÜ!

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Toros’un yaptığı açıklamalara göre, yarın yılın en sıcak günü olacak. Yılın en sıcak günlerine halkın “eyyam-ı bahur” adını verdiğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hüseyin Toros, “Eyyam-ı bahur, en sıcak günler anlamına gelmektedir. Bu dönemlerde Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’ndaki çöl bölgeleri çok aşırı ısınıyor. Oralardaki sıcak hava kuzey bölgelere kadar taşınarak ülkemizi de etkiliyor.” dedi. Yaptığı açıklamalara devam eden Toros, “Sıcaklıklar önümüzdeki bir hafta boyunca Türkiye genelinde etkisini gösterecek. Sıcak günler bölgeden bölgeye değişiyor. Ankara ve İzmir’de sıcaklıkların 34 derecenin üzerinde olması bekleniyor” İstanbul’da sıcaklıkların ortalama 32 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Ülkemizin güney kesimleri eyyam-bahur sıcaklıklarını yoğun şekilde hissedecek. Güneyde hava sıcaklıkları yer yer 40 derecenin üzerinde olacak. Geceleri ise İstanbul’da en düşük sıcaklığın 20 derecenin üzerinde olması tahmin ediliyor.

Yarın sakın dışarı çıkmayın!

BU SAATLERDE ASLA DIŞARIYA ÇIKMAYIN!

Vatandaşların sıcak günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Toros, “Ayrıca bol su içmeli mümkünse güneş altındaki yorucu faaliyetleri ertelemeliyiz. Mümkün mertebe yorucu işleri günün daha serin saatlerinde yapmalı, çalışmak zorunda isek daha sık mola vermeliyiz. Sabah 10:00’dan akşam 18.00’a kadar mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamasını salık verdi.