Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

‘Yaşayan fosil’ dev semenderin soyu tükeniyor

  • 12 Haziran 2018
  • 365 kez görüntülendi.
‘Yaşayan fosil’ dev semenderin soyu tükeniyor
Konu Altı

Neredeyse 170 milyon yıldır hiç değişikliğe uğramadığından “yaşayan fosil” olarak anılan dev semenderlerin neslinin tükenmekte olduğu bildirildi.

Londra Zooloji ve Zooloji Topluluğu Enstitüsünden Samuel Turvey’in liderliğinde Çin’de 4 sene boyunca yapılan alan araştırması, vahşi doğadaki semenderlerin sayılarının “yıkıcı biçimde” azaldığını ortaya koydu.

Çin’in 16 eyaletinde 97 farklı bölgede yürütülen alan çalışmasının, ülkedeki en aka vahşi hayat araştırması olduğu belirtiliyor.

Çalışma, dünyanın en aka amfibi hayvanı semenderlerin habitatlarında kaybolduğunu, öte yandan ticari çiftliklerde yetiştirilen milyonlarcasının lüks restoranlara satıldığını gösterdi.

Turvey, “Bu olağanüstü hayvanların insan tüketimi için sömürülmesinin, vahşi doğadaki sayıları üzerinde kısa sürede yıkıcı etkisi olmuş. İvedilikle ve koordinasyon içinde önlemlerin alınmaması durumunda dünyanın en aka amfibi hayvanının geleceği ağırbaşlı tehdit altında.” değerlendirmesini yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ