Ekonomi

Yatırımcılar dikkat! Altında tüm hesaplar baştan aşağı değişti!

Altına yatırım yapan yatırımcılar fiyatlardaki son durumu merak ediyor ve araştırıyor. Krizlerde “güvenli liman” şeklinde bilinen dolar ve altın alarak ayakta kalmaya çalışan yatırımcılar altının fiyatlarının nereye gideceğini de merak ediyor.

Kronos35’te yer alan habere göre Yıllık tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 10’a yaklaşarak, son 40 yılın zirvesine tırmanınca faiz silahını çeken Amerikan Merkez Bankası da altını vurdu. “Kritik eşik” şeklinde nitelenen 1.750 doların da altına gerileyen spot altın (ons/31,10 gram) için hesaplar resmen değişti.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, diğer bir yandan Amerikan Doları’nın Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini ve İsviçre Frangı gibi önde gelen para birimlerine mukabil değerini gösteren Dolar Endeksi (DXY) 107 eşiğini de geçerek son 20 senenin rekorunu tazelemiş oldu. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, DXY için 110 ve 120 seviyeleri de telaffuz edilmeye başlandı.

pexels michael steinberg 321463 2 1

“DOLARIN PATRONU” FED FAİZ ARTIRDIKÇA ALTIN İNİYOR

Yine aktarılan resmi rakamlara göre, Fed’in 14-15 Haziran 2022 tarihlerindeki faiz toplantısının tutanaklarında faizlerin uzun bir zaman yüksek seyredeceğine dair tespitler bulunması altın fiyatını son dokuz ayın en düşük seviyesine kadar indirdi.

“Resesyon” olarak bilinen ekonomik kriz endişelerinin artması nedeniyle yatırımcı “güvenli liman” olarak bu kez doları tercih etti. Aktarılan detaylara göre, yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında yer alan altının tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından önceki seviyelere kadar gerileyebileceği bildiriliyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına bağlı piyasa çöküşüne mani olmak için faizi yüzde 0-yüzde 0,25 aralığına indiren Fed her ay 125 milyar dolar tutarında da tahvil ve mortgage kâğıdı almaya başlamıştı.

pexels pixabay 47047 1

Dolar vanası sonuna kadar açılmadan önce 2019’un sonu ve 2020 yılı nisan ayı arasında altın 1.459 dolar ile 1.670 dolar arasında inişli çıkışlı bir seyir izlemişti. Yine aktarılan detaylara göre, teşviklerin etkisiyle altın 8 Ağustos 2020 tarihinde 2 bin 74 dolar ile tarihteki en yüksek seviyeye çıkmıştı.

EĞER 1.670 DOLARDAN YUKARI DÖNÜŞ MÜMKÜN OLMAZSA…

Yine aktarılan resmi rakamlara göre, zirveden hâlihazırdaki 1.740 dolar seviyesine kadar 434 dolar eriyen altının hangi seviyeden toparlanacağını 1.670 dolar desteğinde piyasanın reaksiyonu belirleyecek. Yine verilen son dakika detaylarına göre, eğer söz konusu eşikten yukarı dönüş mümkün olmazsa altının 1.500 doların altına kadar düşebileceği bildiriliyor.

Fed’in enflasyonu kontrol altına alabilmek amacıyla piyasadan olabildiğince fazla meblağda dolar çekeceğini öne süren iktisatçılar altın ve gümüş başta olmak üzere emtia cenahında 2023’ün de sancılı geçeceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu