Ekonomi

Yatırımcılar dikkat! Ne altın, ne de gümüş en çok o kazandırdı!

Yatırımcılar en çok altının mı yoksa gümüşün mü kazandırdığını merak ediyor. Fakat açıklanan detaylara göre, ne altın ne de gümüş en çok o kazandırdı… İşte konu ile ilgili merak edilen tüm detaylar…

Açıklanan resmi rakamlara göre, değerli metal lityum bir yıllık performansıyla altını da gümüşü de geride bıraktı. Sözcü’de yer alan habere göre, resmi olarak açıklanan rakamlara bakıldığında geleceğin petrolü şeklinde bilinen lityumun emtia yatırımcısına yıllık yüzde 434 getiri sağladığı belirtildi.

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, önümüzdeki on seneye damgasını vuracak olan mineraller arasında yer alan değerli metal lityum son bir senelik performansıyla hem altını hem de gümüşü geride bıraktı.

pexels anna nekrashevich 6802049 2 1

Geleceğin petrolü ya da beyaz altını şeklinde bilinen lityum emtia yatırımcısına senelik olarak yüzde 434’lük bir rekor getiri sağladı. Açıklanan resmi rakamlara göre, en çok işlemin yapıldığı Çin’in Şangay borsasında lityumun ton fiyatı 475 bin 500 yuandan (yaklaşık 70 bin 730 dolar) satılıyor.

NE ALTIN NE GÜMÜŞ EN ÇOK O KAZANDIRDI!

Yine yatırımcılar tarafından merakla beklenen verilere göre, Lityumdan sonra en güçlü getiri yüzde 108 ile titanyumdan elde edildi. Yatırımcıların gözdesi altın ve gümüş ise lityumun gerisinde kalarak yatırımcılarını üzdü.

Önerilen İçerik :   Altında deprem! Altın fiyatlarına neler oluyor? Gram altın, çeyrek altın ne kadar?

Resmi olarak açıklanan Trading Economic verilerine göre yatırımcıların gözdesi altının ons fiyatı 1.706 dolara kadar düşmesi ve son bir senede yaklaşık olarak yüzde 5.75 düşüş göstermesi yatırımcıları üzerken, 18 dolar seviyelerine gerileyen ons gümüşün fiyatı da geçen seneye göre yaklaşık olarak yüzde 27.16’lık düşüş gösterdi.

pexels andrea piacquadio 3760067 3 1

TALEP ARTIYOR MU?

Yine konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, değerli metallerde yaşanan düşüşte dolar endeksinin son 20 senenin zirvesine çıkması oldukça etkili olurken, son zamanlarda yükselişe geçen faiz oranları da altın ve gümüşe olan iştahı azalttı.

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, bakır son bir senede yüzde 25.3 düşerken, platin de yüzde 22.8’lik bir düşüş gösterdi. Merakla beklenen rakamlara göre, çelikte senelik düşüş 27.9’u bulurken, demir de ise senelik düşüş yüzde 54.8’i buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu