Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Yaza girerken jinekomasti ameliyatına talep artıyor”

  • 04 Nisan 2018
  • 391 kez görüntülendi.
“Yaza girerken jinekomasti ameliyatına talep artıyor”
Konu Altı

Erkeklerde memenin belirgin olması, yani jinekomastinin son zamanlarda meme büyütmeden daha fazla merak konusu olduğunu söyleyen Estetik Operatör Dr. Defne Erkara, jinekomasti sorunu yaşayan erkeklerin yaz dönemine fit girmek için baharda ameliyat olmayı tercih ettiklerini söyledi.İlişkili Haberler

  • “Erkekler en fazla meme küçültme ameliyatı yaptırıyor”
  • Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) sebep kaynaklanır?

Jinekomastinin en fazla görülen nedeninin ergenlik çağında alınan kilolar olduğunu söyleyen Estetik Operatör Op. Dr. Defne Erkara, ergenlik çağında hafif kilolu olan erkeklerde yağ dokusundan salınan östrojen hormonunun testosterondan daha fazla olması nedeniyle meme dokusunun büyüdüğünü belirtti.

BÜYÜK MEME ERKEKTE HANGİ SORUNLARA YOL AÇIYOR?

Aka memenin erkeklerde yarattığı sorunlara değinen Dr. Erkara, şöyle konuştu:

“Tişört giymelerini, denize girmelerini kısıtlıyor. Bu yüzden sürekli yelekle gezen kişiler bile görülüyor. Çözüm için bir plastik cerrahtan yardım almaları gerekiyor. Normal bir erkekte meme başı yaklaşık 1,5 cm’ye 1,5 cm’dir. Jinekomastide meme başı çapı da artar. Meme ucu belirgin, hatta asimetrik olabilir. Aynı zamanda yuvarlak göğüs görüntüsü var. Memede katı bir doku hissediyoruz. Bu şahıs ne kadar kilo verse de bu bölgedeki yağ dokuları biraz azalır ama bu meme ucunun bu kadar belirgin olması düzelmez.

MEME SARKMASI GELİŞİYOR

3. radde (grade) olan daha kilolu kişilerde meme sarkması görülmeye başlar. Erkekte meme büyümesi tür çeşittir, yani herkeste aynı şekilde jinekomasti olmaz. 4. radde ise şahıs artık tamamen kadın memesi gibi sarkık ve oldukça aka bir meme görüntüsü ile karşımıza çıkar.”

JİNEKOMASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIYOR?

Jinekomasti ameliyatlarının fazla zor olmadığını dile getiren Estetik Operatör Erkara, ameliyat süreciyle ilgili şu bilgileri aktardı:

Liposuctionla yağ dokusu alınır. Sonra, ameliyat sırasında hastayı oturtarak meme bezinin belirginliğine bakılır. Ondan sonra meme ucunun altından küçücük bir ay şeklinde insizyonla (kesi) girilerek bu bölgedeki ele gelen katı doku da aka oranda alınır. Burada dikkat edilecek husus meme ucunu çöktürmeyecek oranda bez alımı yapılmasıdır. İlk 3 radde jinekomasti bu şekilde tedavi edilir. 4. derecede ise deride de sarkma ve bereket olduğu için ameliyat biraz daha uzun sürer. 1 gece hastanede yatmak gerekebilir. Liposuction ve meme bezi çıkartılması 1 saat sürer. 4. radde ameliyatı ise dikiş işi olduğu için 1,5-2 saate kadar sürebilir.”

Op. Dr. Defne Erkara

AMELİYAT İZİ KALIYOR MU?

Çizgi şeklinde ameliyat izi kaldığını belirten Erkara, “Erkek kıllı ise o çizgi vakit içinde pembe olur, sonra beyazlaşarak kılların arasında belirgin olmaz. Artı o çizgi pektoral adalenin genellikle tam yapışma yerine denk gelir. Sporcu gibi, kas geliştirmiş biri gibi de görünebilir. Umumi veya lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat sonrası ağrı olmaz. En mühim şey ameliyattan sonra yaklaşık 6 hafta kadar atlet tarzında korse giymek şarttır. Bu biraz belki zorlayıcı olabilir ama zaten şahıs korsesiz kendini fazla iyi hissetmez” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ