KARPUZ TÜKETİRKEN UYMANIZ GEREKEN KURALLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yaz mevsiminin olmazsa olmazıdır karpuz. En sevilen meyve, en kurtarıcı besindir. Karpuz, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olurken,kanser ve kalp hastalıklarından korunmada da fayda sağlar. Ancak karpuz tüketirken de uyulması gereken bazı kurallar var.

Karpuzun sağlığımız açısından yeri çok önemli. Hem sindirim sisteminine çok faydalı hem de kalp ve kanser gibi hastalıklarla savaşıp onlardan koruyor. Aynı zamanda böbrek ve cilt sağlığımız üzerinde de önemli işlevler üstlenen karpuz, uykusuzluğa karşı da savaş açıyor. Lezzeti ve bol su içeriğiyle yaz aylarının en favori besinlerinden olan karpuz, A ile C vitaminleri, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra likopenden de zengin olması sayesinde öğünlerimize adeta sağlık taşıyor.

Ancak karpuz tüketirken de bazı dikkat etmemiz gereken kurallar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Hazal Çelikkarpuz tüketirken sağlığımızı riske atmamak için dikkat etmemiz gereken altın niteliğindeki kuralları anlattı, önemli önerilerde ve uyarılarda bulundu.

Yazın vazgeçilmez lezzeti: Karpuz!

KARPUZ TÜKETİRKEN DİKKAT!

Ntv.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre; yanında mutlaka protein yiyerek tüketin. Karpuz, armut elma ve muz gibi meyvelerden farklı olarak uzun süreli tokluk sağlamıyor, sadece mideyi şişirerek kısa süreli doygunluk hissetmenize yol açıyor. Bu nedenle karpuzun yanında peynir gibi protein kaynağı ya da ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumları tüketmeniz, hem daha uzun süre tok kalmanıza hem de tükettiğiniz karpuz porsiyonunun kontrollü olmasına yardımcı olacaktır.

Yazın vazgeçilmez lezzeti: Karpuz! Yazın vazgeçilmez lezzeti: Karpuz!

KARPUZ PEYNİR İKİLİSİ

Karpuz denildiğinde hemen hepimizin aklına ilk olarak karpuz peynir ikilisi geliyor. Zira karpuz-peynir ikilisi yaz aylarında ara öğünlerin vazgeçilmezi oluşturuyor. Uzun süreli tokluk sağlamayan karpuzun yanında iyi bir protein kaynağı olan peynir tüketmeniz kan şekerinizi dengeleyerek doygunluk ve dolayısıyla porsiyon kontrolü sağladığı için, aynı zamanda da çok faydalı. Ancak günlük tuz tüketiminin artmaması için ara öğünde bir porsiyon az tuzlu peynirle bir porsiyon yani yaklaşık 200 gram karpuz miktarını aşmamanız gerekmektedir. Karpuz çekirdeklerinin de karpuzun kendisi gibi sağlığa birçok faydası var. Vitamin, mineral ve yağın yanı sıra içerdiği cucurbocitrin adlı madde sayesinde kan basıncının düşmesine ve böylelikle de böbreklerin temizlenmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor. Çekirdeği karpuzla birlikte çiğ halde tüketmekten çekiniyorsanız, kuruttuktan sonra çiğdem şeklinde de yiyebilirsiniz.