Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yemen’de BAE kontrolündeki hapishanelerdeki işkence iddiaları

  • 22 Haziran 2018
  • 342 kez görüntülendi.
Yemen’de BAE kontrolündeki hapishanelerdeki işkence iddiaları
Konu Altı

Yemen’de ülkenin güneyindeki Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kontrolündeki hapishanelerde tutuklulara işkence edildiğine dair yeni iddialar ortaya çıktı.

Associated Press (AP) havadis, bilgi, salık ajansı, Aden şehrinin güneyindeki Beir Ahmed hapishanesinde kalan bir tutuklunun plastik tabaklara çizdiği işkence tasvirlerini yayımladı.

Hapishaneden gizlice çıkarılan çizimlerde, çıplak ve gözleri bağlı olarak yerlerde sürüklenen, sopalarla dövülen, zincirlerle duvara asılarak vücuduna elektrik verilen tutuklular tasvir ediliyor.

Çizimleri yapan kişinin ve Beir Ahmed hapishanesinde bulunan 6 öbür tutuklunun ifadeleri, BAE kontrolünde bulunan hapishanedeki sistematik işkence ve insan hakları ihlallerini gözler önüne serdi.

Tanıklar çoğu vakit kuşku üzerine, suçsuz yere göz altına alınan tutukluların cinsel tacize ve fiziksel işkencelere maruz kaldığını belirtti.

Çizimleri yapan tanık, iki sene evvel ülkedeki BAE varlığını eleştiren yorumlar yapmasının ardından gözaltına alındığını ve hapishanede tutulduğu süre boyunca sistematik olarak işkence gördüğünü anlattı.

AP, geçen haziranda yaptığı soruşturmada, Yemen’de BAE tarafından kurulan ve merkezi hükümetten müstakil mahalli güçlerce denetim edilen saklı hapishaneler ağı bulunduğunu, burada El Kural ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen kişilerin ağır işkence altında sorgulandığını ileri sürmüştü.

Eski tutuklular, hapishanedekilerin aileleri, insan hakları savunucuları ve Yemenli askeri yetkililerin açıklamalarıyla ortaya çıkarılan kanıtlarda, aralarında askeri üslerin, limanların, bir havaalanının, hususi villaların ve hatta bir gece klubünün olduğu mekanlarda 18 saklı hapishanenin kurulduğu belgelenmişti.

Yemen’de İran destekli Husiler, merkezi hükümete karşı başlattıkları ayaklanmada ülkenin kuzeyindeki toprakların aka bölümünü ele geçirmişti. ABD’nin dışarıdan destek verdiği, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Husilere karşı merkezi hükümete destek sağlamak üzere ülkeye askeri müdahalede bulunmuş, bu süreçte BAE güçleri ülkenin güneyindeki fazla sayıda şehir ve kasabanın kontrolünü ele geçirmişti.

BAE askerleri, ele geçirdikleri bölgelerde fazla sayıda Yemen vatandaşını haklarında somut veya yargı kararı bulunmadan El Kural ve DEAŞ’a mensup oldukları şüphesiyle hapse atmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ