TARIM VE ORMAN BAKANI VAHİT KİRİŞCİ GÜNCEL BUĞDAY FİYATLARINI AÇIKLADI!

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yaptığı açıklamalarda “Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilo başına 10,5 Türk lirası olarak belirlenirken, tritikale için kilo başına 9,5 Türk lirası ve arpa için ise kilo başına 9 Türk lirası olarak belirlenmiştir” dedi. Kamupersoneli.net‘te yer alan haberin içeriğine göre; Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı olan Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğünde düzenlenmiş olan 70. TİGEM Geleneksel Hasat Bayramı’na katıldı. Program öncesi Polatlı’da bulunan bir buğday tarlasında biçerdöverle buğday hasadı yapan Vahit Kirişci, tarlada inceleme yaptı, çiftçi ile işçilerin ve onların ailelerinin sorunlarını dinledi. Ardından Hasat Bayramı’nın düzenlendiği alana geçen Bakan Vahit Kirişci, konuşmasında çiftçilerin Hasat Bayramı’nı kutlayarak, çiftçilere bol kazanç temennisinde de bulundu. Vahit Kirişci, üreticilerin kazanmasından mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Yeni buğday fiyatları belli oldu! Tarım ve Orman Bakanı açıklama yaptı!

DÜNYADAKİ BUĞDAY ÜRETİMİNDE 10. SIRADAYIZ!

Hububat üretiminin son 18 yılda yüzde 20 oranında, son 3 yıllık dönemde ise yüzde 8 oranında artarak 37 milyon tona yükseldiğini belirten Bakan Vahit Kirişci, “Buğday üretimimiz 19 ila 22,6 milyon ton aralığında bir grafik seyrederken, yurt içi talebi karşılama konusunda küresel krizlerden etkilenmeyecek bir noktada olduğumuzu hep birlikte görüyoruz. Dünyadaki buğday üretiminde ise 2021 yılı itibarıyla 10. sıradayız. Bitkisel üretimde daha iyi bir sürece doğru yol aldığımızı özellikle belirtmek isterim. 2021 yılında nadas alanlarında sağlanan 1,1 milyon dekarlık alan azalmayla birlikte ekilen tarla mevcudumuzda toplam 4 milyon dekarlık bir artış gerçekleştirilmiştir. Bunun ötesinde gıda güvenliğimiz açısından stratejik bir niteliğe sahip hububat üretimini arttırmak için daha özel uygulamalar geliştirmeyi hedefliyoruz. 2022 yılı bitkisel üretim destekleme bütçemizin yüzde 65’ini hububata ayırarak bu konuda yeni bir adım atmış olacağız” dedi.

“Çiftçimiz hem emeğine hem de tarıma verdiğimiz değerin farkında. Allah hepsinden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugün olduğu gibi yarın da her koşulda ve her şartta çiftçimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bundan hiçbir üretici kardeşimin, kimsenin şüphesi olmasın” diyerek çiftçinin yanında olacakları mesajını veren Bakan Vahit Kirişci, “Bütün üreticilerimizle birlikte güçlü ve büyük Türkiye’yi inşa etmekte kararlıyız. Tarım sektörü, bu sürecin en güçlü olgularından biri olduğunu her geçen gün fark edilir bir duruma getirmiş bulunmaktadır. Stratejik öneme sahip hayvancılıkta sağladığımız gelişmelerle de bu kararlılığı gösteriyor, üretim gücümüzü ve kabiliyetimizi ortaya koyuyoruz. ” şeklinde konuştu.

Yeni buğday fiyatları belli oldu! Tarım ve Orman Bakanı açıklama yaptı!

YENİ TOHUMLUK FİYATLARI PAYLAŞILDI!

TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatlarının yeni halini paylaşan Bakan Vahit Kirişci, şu şekilde açıklama yaptı: “Tohumluk fiyatları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilo başına 10,5 Türk lirası, tritikale için kilo başına 9,5 Türk lirası ve arpa için kilo başına 9 Türk lirası olarak belirlenmiştir.”