Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yeni Ceza Sistemiyle İlk Cezalar Yazılmaya Başladı!

  • 07 Aralık 2018
  • 370 kez görüntülendi.
Yeni Ceza Sistemiyle İlk Cezalar Yazılmaya Başladı!
Konu Altı

Son dönemlerde trafik terörüne yönelik en etkili şekilde mücadele etme kararı alan İçişleri Bakanlığı bu mücadelede artık eskiye nazaran %100 oranla artmış bir şekilde teknolojik imkanlardan faydalanılmasını sağlıyor. Drone uygulamasıyla birlikte başlayan sürücülere ceza fırtınası EDS ile devam ediyor. Elektronik Denetim Sistemi ile ilk cezalar gönderilmeye başlandı.

Türkiye’de her geçen gün artış gösteren otomobil sayısı ve sürekli bu hususta büyüme gösteren şehirler, İçişleri Bakanlığı’nın teknolojiden daha çok faydalanması gerekliliğini ortaya çıkardı. Çünkü artış gösteren trafiğe karşı görevlendirilen polis memuru ve kontroller her türlü yetersiz kalıyordu. Son dönemlerde helikopter ve drone kullanarak denetlenen araçlar artık EDS yani Elektronik Denetim Sistemi ile de izlenecek ve cezai işlemle karşılaşabilecek.

Aynı Görüntüyle Birçok Kez Ceza Yazılıyor!

İstanbul’da büyük bir hızla devreye sokulan ve devreye alındığı an itibarıyla birçok ceza yazan Elektronik Denetim Sistemi kapsamında toplam yer alan kamera sayısı 455. Bu kameralar farklı amaçlarla kuruluyor. Bazıları kırmızı ışık kontrolü yaparken, bazıları emniyet şeridi, bazıları tramvay yolunu, bazıları hızı, bazıları ise yaya yollarını çekiyor. Kural ihlali gerçekleştiren sürücüler ise EDS sayesinde çok net bir şekilde fotoğraflanıyor. Aracın önden fotoğrafı çekiliyor. Bu görüntüde yine hız ihlali, emniyet kemeri ve cep telefonuyla konuşma gibi unsurlarda yer alırsa yine sürücü bu cezaları da yazdırabiliyor. Eğer sürücü kırmızı ışık ihlalinden EDS’ye yakalanmışsa ve çekilen fotoğrafta emniyet kemeri takılı değilse, telefonla oynuyorsa tek bir kareyle her konuda ceza işlenebiliyor.

E-Devlet’ten Takip Edin

Uygulamanın başlatılmasıyla birlikte çok kısa süre içerisinde yazılan trafik ceza sayısı binleri aştı. Farklı farklı trafik kural ihlali yaparak ceza yiyen sürücülerin büyük çoğunluğu emniyet kemeri ihlalinden dolayı trafik cezası almış durumda. Emniyet kemerinin yanı sıra cep telefonu ile görüşme de en sık ceza yazılan konulardan biri oluyor. Sürücüler kendilerine sürpriz olarak gelen ve hiçbir devlet memuru ile iletişim almadığı bu cezaları E- Devlet üzerinden sorgulayabilir. Ceza plakaya yazılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ