Ekonomi

Yeni maaşlarda o detay gözden kaçmasın! Aman dikkat! Yeni maaşlarda seyyanen zam…

Temmuz ayının gelmesi ile beraber bir çok kişi zam haberi ile yüzü güldü ancak Yeni maaşlarda o detay gözden kaçmasın! Aman dikkat! Yeni maaşlarda seyyanen zam…

Yeni maaşlarda o detay gözden kaçmasın! Aman dikkat! Yeni maaşlarda seyyanen zam detayı şaşırttı. Hem asgari ücretli çalışanlar için, hem memurlar için hem de emekliler için müjde. Haziran ayı enflasyon rakamı ile SSK, Bağkur ve memur için Temmuz zamları netleşti. Oranlar altı aylık enflasyon oranına göre hesaplandı. Memur ve ve memur emeklisine yüzde 41,69 zam yapıldı. Asgari ücrete de yüzde 30’luk bir ara zam yapıldı. Yapılan zamlı maaşlar ne zaman hesaplara geçecek merak ediliyor.

Milyonlarca kişi zamlı maaşlarını almayı bekliyor ama peki bu zamlı maaşlara ne zaman hesaplara yatırılacak? Temmuz ayı ara zammı ile birlikte asgari ücret 5 bin 500 lira oldu. Ayrıca sadece zam asgari ücretlilere yapılmadı. Emekli ve memurların da maaşları arttı. Ancak maaşlar ne zaman hesaplara geçecek?

poverty 4561704 1280

Yeniasır’dan Faruk Erdem’in haberine göre Temmuz ayı milyonlar için yeni maaş anlamına geliyor. Bu yıl bir farklılık asgari ücret zammı ile oldu. Yani Ağustos ayı maaşıyla birlikte yeni asgari ücret de geçerli olmuş olacak. Emekli memurlar zaten bu aydan itibaren yüksek para almaya başlayacaklar.

6 aylık enflasyon yüzde 42.35 çıktı. Bu oran SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 6 aylık enflasyon artışı oldu. Memurlar ve emekli memurlar ise enflasyon farkıyla birlikte toplu sözleşme artışı yüzde 41.7 oranında zam aldı. Asgari ücrete ise yüzde 30 zam yapıldı.

Yapılan zamlara göre Temmuz’dan itibaren en düşük emekli maaşı 3.500 TL olarak ödenecek. Asgari ücretlilere yıl başında yüzde 50.5 zammın üstüne Temmuz itibari ile yüzde 30 zam daha yapıldı. Böylelikle yapılan zam oranı yüzde 85’i geçti. Sonuç olarak Aralık’ta 2.825 lira olan net asgari ücret 5.500 TL’ye çıktı. ancak enflasyonun sürekli yükselmesi ile yapılan zamlar bir iki ay içinde eriyor.

Zamlı maaşlar ne zaman hesaplara yatacak?

Şöyle bir durum var ki asgari ücret ile çalışan herkes 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaya alındı. Yani Temmuz ayının maaşını alanlar yeni hesaba göre alacaklar. Bazı maaşlar ise hesaplara yatmaya başladı. Memurlar 8 Temmuz itibari ile zamlı olarak maaşlarını aldılar. Ayrıca memurlara 14 günlük farkları da yatırıldı. Emekli memurlar maaşlarını zamsız olarak ay başında aldılar. Farkları daha sonra ay içinde yatırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise maaş günlerinde yeni oranda artırılmış aylıklarını alacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu