Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi sorusunun yanıtı yeni bir otomobil almak isteyenler tarafından merak ediliyor ve araştırılıyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, merakla beklenen yeni ÖTV düzenlemesi sonrası otomobil fiyatları da gündeme bomba gibi düştü. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni karara göre Cumhurbaşkanı; bundan sonra motorlu araçlardaki ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını üç katına kadar artırabilecek ya da sıfıra indirebilecek. Söz konusu gelişmeyle birlikte Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi? sorularının yanıtları da en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer aldı. Peki Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi? İşte detaylar…

Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi?

OTOMOBİL FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Dünya’da yaşanan yedek parça ve çip sıkıntısı 2. el otomobillerde fahiş fiyatlara sebep olmuştu. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, diğer bir taraftan yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte milyonlarca otomobil sahibi ve piyasaları yakından takip eden vatandaşlar söz konusu bu düzenlemenin fiyatlarda bir etkisi olup olmayacağını merak ediyor ve araştırıyor.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Muhtelif konularda düzenleme yapan söz konusu Tebliğ’de özellikle ihtilaf yaşanan konulara ilişkin hususlara da açıklık getirilmiş oldu.

Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi?

Aktarılan detaylara göre, 26 Ekim 2021 tarihinde yayımlanan “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”daki düzenlemeye istinaden, ÖTV tebliğindeki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde değiştirildi. Yani böylelikle Cumhurbaşkanının motorlu araç ÖTV ve matrahlarının alt ve üst sınırını 3 katına kadar artırabilmesi ya da 0’a indirebilmesine ilişkin düzenleme uygulama tebliğinde yer aldı.

Yeni ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarını nasıl etkileyecek? Otomobil fiyatları düşecek mi?

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan uzman isimler ÖTV değişikliğiyle beraber araba fiyatlarının değişebileceğini dile getiriyor.