Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yeşilbaşköy kirazı dünya sofralarında

  • 01 Temmuz 2018
  • 338 kez görüntülendi.
Yeşilbaşköy kirazı dünya sofralarında
Konu Altı

Burdur’un Ağlasun ilçesine bağlı Yeşilbaşköy’de yetiştirilen kiraz, kendine özgü aroması sayesinde Avrupa ve Çin’den talep görüyor. 

Yeşil doğası ve serin iklimiyle dikkati çeken Yeşilbaşköy, kiraz üretimiyle öne çıkıyor. Daha evvel şehir olan köyde üretimine yaklaşık 20 sene evvel başlanan kiraz, bir fazla ailenin geçim kaynağı haline geldi.

Köyde yetiştirilen kiraz, hususi aroması ve kalitesi sayesinde Avrupa Birliği ülkelerine ve Çin’e ihraç ediliyor.

Burdur Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Müdürü Oktay Darcan, AA muhabirine, yaklaşık 1500 nüfuslu 630 haneli köyde 150 bin kiraz ağacının bulunduğunu söyledi. Köydeki bir fazla ailenin geçimini kirazdan sağladığını anlatan Darcan, “Köyümüz tek başına ilimiz gayri safi ulusal hasılasına 40 milyon liranın üzerinde katkı sunuyor. Köyümüzden bin civarında insan kirazdan ekmek yiyor.” dedi.

Kirazın Avrupa ülkelerinden yoğun talep gördüğünü dile getiren Darcan, şunları kaydetti:

“Bu bölgede yetişen kirazımızın yüksek kaliteli ve kalibresinin yüksek olmasından ötürü köyümüz, bilhassa Antalya’daki dışsatım firmalarının mühim bir bahçesi olmuş durumda. Hasat zamanı Antalya’dan önceden gelip bu bahçelerimizi rezerve ederler. Bu köyde üretilen kirazlarımız Avrupa Birliği ülkelerine gönderiliyor ancak son yıllarda Çin kapısının da açılmasıyla köyümüz mühim dışsatım merkezlerinden biri oldu. Yeşilbaşköy’deki meyvecilik üretiminin başarılı olmasının en mühim sebebi kümelenmiş üretim faaliyetinin yapılmasıdır. Kümelenmiş meyvecilik faaliyeti Bakanlığımız tarafından da desteklenen bir üretim modelidir.”

Yeşilbaşköy muhtarı Ali Koçer de her sene yaklaşık 900 ila bin ton arasında kiraz üretimi yapıldığını belirtti.

Kirazın birçok ülkeye ihraç edildiğini vurgulayan Koçer, “Üretilen kirazın vasat 600 tonu vatan dışına kalan 400-500 tonu da iç pazara gönderiliyor” diye konuştu.

Kiraz yetiştiricisi Hasan Erdem, 600 ağacının olduğunu anlatım ederek, “Yıllık 15 ton kiraz alıyorum. Masraflı bir iş, güzelliğinin yanında zorluğu da var.” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ