Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

YTB’den ayrımcılık ve İslamofobiye karşı ‘Uzmanlık Bursu’

  • 20 Haziran 2018
  • 354 kez görüntülendi.
YTB’den ayrımcılık ve İslamofobiye karşı ‘Uzmanlık Bursu’
Konu Altı

YTB’den ayrımcılık ve İslamofobiye karşı ‘Uzmanlık Bursu ‘YTB, vatan dışında yaşayan vatandaşların ırkçı ve İslamofobik saldırılar karşısında danışabileceği hukukçuların yetişmesi için “Hukuk Alanında Uzmanlık Bursu” programı başlattı.

Yurtdışı Türkler ve Hısım Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türk vatandaşlarını, bulundukları ülkelerde maruz kaldıkları ırkçı ve İslamofobik saldırılar karşısında nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair bilgilendirecek ve hukuki danışmanlık sağlayacak hukukçuların yetişmesi için “Hukuk Alanında Uzmanlık Bursu” verecek.

YTB’den yapılan yazılı açıklamada, vatan dışında yaşayan vatandaşların günlük hayatın pek fazla alanında son yıllarda artan ırkçılık, İslamofobi ve aşırı sağ popülist söylemlerle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekilerek, bilhassa Avrupa ülkelerinde yaşayan 6 milyondan fazla vatandaşın sosyal yaşamlarında her geçen gün daha fazla ayrımcılık ve İslam düşmanlığına maruz kaldığı belirtildi.

Bu süreçte vatan dışında yaşayan vatandaşların en fazla bulundukları ülkelerde haklarını arayabilecekleri etkin mekanizmalara gereksinim duyduğu vurgulanan açıklamada, YTB’nin ırkçılık, İslamofobi, ayrımcılık, nefret söylemi ile karşılaşan vatandaşlara hukuki danışmanlık sağlayacak hukukçuların yetişmesi amacıyla “Hukuk Alanında Uzmanlık Bursu” programı başlattığı duyuruldu.

YTB’DEN “HUKUK ALANINDA UZMANLIK BURSU”

Türk vatandaşı ve Mavi Kart sahibi olanların yararlanabileceği programa başvurmak için öncelikle orta öğretimin vatan dışında tamamlanmış olması gerekiyor. Ayrıca, adaylarda başvurular için 01.01.1988 ve sonrası doğmuş olma şartı aranacak.

Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda öncelikli olmak üzere Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ABD, Avustralya, Danimarka, Finlandiya, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada ve Norveç’ten hukuk fakültesi mezunu olanların yararlanabileceği burs programına avukatlık stajına başlamış veya başlayacak olanlar başvurabilecek.

Ön inceleme, uzman değerlendirmesi ve mülakat şeklinde üç aşamalı yapılacak değerlendirmelerin ardından müsait görülen adaylara burs verilecek.

Son müracaat tarihi 31 Aralık 2018 olan programa ilişkin detaylar ise www.ytb.gov.tr/hukukbursu adresinde yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ