YaşamGündem

Yüksek kira fiyatları balon gibi patladı! Ev sahipleri adliyeden çıkamıyor!

YABANCILARA DAHA YÜKSEK RAKAMLARA KİRAYA VERİLEN EVLERİN SAHİPLERİ, MAHKEME MAHKEME DOLAŞIYOR!

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan göç dalgası ile kiralara fahiş zam yapan ev sahipleri şimdi de adliyenin yolunu tutmaya başladı. Mecbur kaldıkları için tutmak zorunda olduklarından mütevellit evleri kiralayan yabancılar, “Piyasanın üzerinde kiralama yapmışız” diyerek ya ödeme yapmıyorlar ya da indirim talebinde bulunuyorlar. Bazıları ise kira borcunu ödemeden ülkesine geri dönüyor. Alanya ve Manavgat’ta çok sayıda mağdur ev sahibi olduğunu belirten sektör temsilcileri, “Kira balonu çok fena patladı” diyor. Cnnturk.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre, tüm dünyada yaşanan savaşlar dolayısıyla yaşanan göç dalgasını fırsata çevirip Kira bedellerini bir anda 8-10 bin lira birden artıran ev sahipleri, bir bir adliyenin yolunu tutmaya başladı. O gün karlı gibi görünen kiralamalar ise bugün büyük mağduriyetlere ve zararlara yol açtı. Evi yüksek fiyatla kiraladığını anlayan yabancılar kirasını ödeyemiyor ya da ödemeden kaçıyor. Özellikle Alanya ve Manavgat’ta kira piyasasında çok ciddi sıkıntılar yaşandığını aktaran Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, Hürriyet gazetesi‘ne yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Ukrayna-Rusya savaşı sonrası ortaya çıkan fahiş kira bedellerinin geçici olacağını biz zaten biliyorduk. 2-3 bin liralık bir dairenin 8-10 bin liraya kiralanması hiç akılcı değildi. Biz bunu ev sahiplerine teker teker anlatmaya çalıştık. Ama o dönem ev sahipleri birbirinden etkilenerek “Onun dairesi 8 bin liraysa benimkisi 10-12 bin lira hayli hayli eder” diye birbirleriyle yarışarak, yanlışa düştü” ifadelerini kullandı. 

toki yangin koy evi projesi 1 1280x720 1
ev

KEŞKE EV SAHİPLERİ UYARILARIMIZA KULAK VERSEYDİ…

“Keşke ev sahipleri bizim uyarılarımızı dinleseydi. Ama olmadı.” diyen Çağlar, konuşmasına şöyle devam etti: “Şöyle bir şey de var; aslında Antalya’daki Ukraynalı yerleşik yabancılar da bu işin bu hale gelmesine sebep verdi. Kendi vatandaşlarına çok yüksek bedellerle nasılsa mecburlar diyerek kiralamalar yaptılar. Savaştan kaçanlar kendi vatandaşlarına güvenip sığındılar ama sonu iyi olmadı. Anlayacağınız fahiş kira balonu çok fena patladı. Umarım çok fazla mağduriyet yaşanmaz.”

Bu süreçte emlakçıların günah keçisi ilan edildiğinin de altını çizen Çağlar, “Biz bu kira bedellerinin gerçekçi olmadığını, ev sahiplerine anlatmaya çalıştık. Düzenli kira ödeyen kiracılarınızı çıkarmayın dedik. Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyin dedik. Hatta kavga bile ettik. Ama son sözü ev sahipleri söyledi ve sonunda görüldü ki 2-3 ay 10-15 bin lira kira alanlar mahkeme kapılarını aşındırmaya başladı. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu