Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Yumurta Fiyatlarına Zam Kapıda! Üreticiler Açıklama Yaptı: “Stok Tükeniyor”

  • 03 Ekim 2018
  • 621 kez görüntülendi.
Yumurta Fiyatlarına Zam Kapıda! Üreticiler Açıklama Yaptı: “Stok Tükeniyor”
Konu Altı

Yumurta Üreticileri Toptancıları ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Necati Yıldırım, yumurta stoklarının her geçen gün tükendiğinin altını çizerek, üretim maliyetlerinde çok yüksek artışların meydana geldiğini, artışların bu şekilde devam etmesi sonucunda yumurta fiyatlarında çok yüksek zamların kapıları çalacağına dikkat çekti. Şuanda stoklu ilerlediklerini, stokların 1 ay daha kendilerini götürecek olduğunu, fakat 1 aylık stok tükendiğinde maliyetlerdeki artış devam ederse zammın kaçınılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

Enflasyonun her geçen gün artması, benzin fiyatlarında meydana gelen artış ve döviz kurunda meydana gelen dengesiz hareketlilik sonucunda gıda ürünlerine %30’dan %100’e a varan zamlar boy gösterdi. Okulların açılması, havaların soğuması beraberinde yumurta satışlarında artış olduğunu ileten yetkili bireyler, maliyetlerin yükselmeye devam etmesiyle birlikte doğru orantıda fiyatların da artacağı noktasında uyarı yaptı.

Yumurtayı sarma amacıyla kullanılmakta olan ambalaj malzemelerinin %60’lık bölümünü ithalat yoluyla edindiklerini bu ambalajlarada %40’ı geçen zamların geldiğini dile getiren Yıldırım, maliyetlerde gelen artışın doğal olarak yumurtaya küçük zamlar ekleneceğini belirtti. Stokların her geçen gün azaldığını, bittiği anda zamların kapıları çalacağını ve maliyetler hala artmaya devam ederse ciddi zamların olabileceğine değindi.

Sadece yumurta ambalajlarında değil aynı zamanda paketleme makinesi parçalarına da %30 oranında zam geldiğini dile getiren Yıldırım, satışların durmasından korktuklarını iletti.

Şuanlık fiyatlarda bir farklılık olmadığını, stoklu ilerlediklerini fakat stokların 1 ay sonra tükeneceğini belirten Yıldırım, ondan sonra maliyetler artış göstermeye devam ederse fiyat artışının kaçınılmaz olacağını, ihracatlarının ise %15 oranında arttığını söyledi. Katar, Irak, Suriye ve Arabistan’a ihracat yaptıklarını, İran’a da kuş gribinden dolayı ihracat yaptıklarını söyleyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ