Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Zorda Kalanlara 3 Aylık Maaş Desteği Verilecek!

  • 10 Kasım 2018
  • 471 kez görüntülendi.
Zorda Kalanlara 3 Aylık Maaş Desteği Verilecek!
Konu Altı

Piyasalarda meydana gelen ani değişiklikler sebebiyle faaliyet göstermekte zorluk yaşayan işverenlere yönelik devlet tarafından destek verilecek ve bu durumda zor süreçler etkisini kaybedecek. Üretimi kısmen durmuş olan iş yerlerinde, işçilerin maaşlarını 3 aya kadar devlet karşılayacak ve bu kapsamda işverene destek çıkacak.

Hükümet, dövizde meydana gelen dalgalanmalar sebebiyle işleri neredeyse duracak olan iş yerlerine rahatlık kazandırmak amacıyla “Kısa Çalışma Ödeneği” formülü oluşturdu. Bu konuda yapılan tüm düzenlemeler dün yayımlanan Resmi Gazete’de yerini aldı ve resmi olarak yürürlüğe girmiş durumda oldu.

Bu sayede, üretimi azalmış ya da geçici olarak durmuş firmaların işçileri çıkarmaması için devlet tarafından işçi maaşları ödenecek. Aynı zamanda işçilerin çalışma gerçekleştirmediği dönemlerde ise ücretlerinin bir bölümünün İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak olduğu açıklandı.

Ankara Sanayi Odası Başkanı Açıklama Yaptı

Yayımlanan yeni yönetmelikle ilgili açıklamalarda bulunan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Mevcut olarak bulunan yönetmeliğin, genel ekonomik krizi tanımı sebebinden olayı işlerlik kazanmadığını bu sebepten dolayı yeni yönetmeliğin artık gerekli bir hale geldiğini söyledi. Yeni yönetmelikte zorlayıcı sebep tanımı olduğuna dikkat çeken Özdebir, bu kapsamda işverenin kendisinden kaynaklanmamış olan, önceden herhangi bir şekilde tahmin edilemeyecek, dış etkenlerden dolayı meydana gelen dönemsel durumlarda bu yardımların gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

Erişim Çok Kolay

Bu düzenleme beraberinde problem yaşayan ve batma noktasına gelen firmaların rahatlayacağını anlatan Özdebir, düzenlemenin işçilerin işten çıkartılmaması, sorunlarının giderilmesi için çok önemli bir yerde olduğunu anlattı. İşçilerin işsiz kalmaları durumunda da 10 ay boyunca İşsizlik Fonu tarafından maaş verileceğini de belirtti. Düzenlemeyle fonun çok daha az ödeme yapacağını, bunun hem devlete hem işverene hem de işçiye yararı olduğunu sözlerine ekledi.

Maksimum 3021 TL

Bu durum kapsamında işçilerin alacak olduğu maaşlar belirli bir kural doğrultusunda işçilere dağıtılacak. Eğer işçinin maaşı 5.000 TL ise, yapılacak ödemenin tutarı kesinlikle 5.000 TL olmayacaktır. Tutarın prime esas kazancın 12 aylık ortalamasının %60’ı ile sınırlandırılacağı iletildi. Asgari ücretlilde Damga vergisi haricinde 1208 TL ödeme yapılacak, tavan ise 3021 TL olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ