2025 yılında dolar kaç TL olacak?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S-P Global yaptığı son dakika açıklamasında yatırımcıların oldukça yakından takip ettiği dolar/TL'nin 2025 yılı sonunda 43 lira seviyesine çıkmasını beklediğini belirtti.

2025 yılında dolar kaç TL olacak?

Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu yükseltti ve ayrıca Türkiye ekonomisiyle ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre S&P'nin son notunda, para politikasının bir süre daha sıkı kalacağı kaydedilerek, söz konusu bu durumun bankaların aktif kalitesine olumsuz etki edebileceği belirtildi. Ayrıca yine verilen detaylara göre yerli yatırımcıların TL'ye olan güvensizliğinin bankaların dış finansmana erişimindeki olumlu gelişmeleri gölgede bırakabileceği kaydedildi.

Halktv'nin aktardığı habere göre Merkez Bankası'nın TL mevduatını teşvik etmeye yönelik çabalarına rağmen, hâlâ yatırımcıların yabancı para mevduatına güçlü bir tercih gösterdiği kaydedildi. Yaşanan bu durumun da Türk bankalarının para birimi uyumsuzluklarını artırdığı ve Türk Lirası ile döviz rezervlerini zorladığına değinildi.

2025 yılında dolar kaç TL olacak?

Paylaşılan bilgilere göre S&P Global'ın geçtiğimiz günlerde yayımlamış olduğu Türk bankalarına ilişkin notunda, ekonomideki kademeli dengelenme süreciyle beraber Türk bankalarındaki dengesizliklerin tersine dönmesinin beklendiği kaydedilmişti. Ayrıca, notta para politikasının bir süre daha sıkı tutulacağı belirtilerek söz konusu bu durumun bankaların aktif kalitesini olumsuz etkileyebileceği kaydedildi.

DOLAR 2025 YILINDA NE KADAR OLACAK?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçları arasında yer alan  dolar/TL'nin 2025 yılı sonunda 43 lira seviyesine çıkmasını beklediğini duyurdu. 

S&P Global, ülkemizde para politikasının bir süre daha sıkı tutulmasının, bankaların aktif kalitesini olumsuz etkileyebileceğini kaydederken, ayrıca söz konusu rapora göre, bankaların yurtdışından finansman sağlama yeteneğindeki iyileşmenin Türk Lirası'na olan güvensizliği aşmak için yetersiz olabileceği de kaydedildi. 

S&P Global ayrıca nominal kredi büyümesinin 2024 yılında yavaşlayarak reel bazda daralmaya işaret edebileceğini öngörmekte ve söz konusu ekonomik büyümenin 2022-2023'teki yüzde 5 seviyelerinden yüzde 3'e düşeceğini tahmin ediyor. 

Açıklanan bu senaryoya göre, S&P Global, 2025 yılının sonunda dolar/TL'nin 43 lira seviyesinde olmasını öngörüyor.