Ada çayının faydaları Nelerdir? Adaçayı neye iyi gelir?

Ada çayının faydaları Nelerdir? Adaçayı neye iyi gelir?

Adaçayı, ballıbabagiller familyasından gelen tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Adaçayı, yaprakları, çiçekleri ve uçucu yağı ile pek çok sağlık sorununa iyi gelir. Adaçayı, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Adaçayı, aynı zamanda sindirim sistemi, cilt sağlığı, beyin fonksiyonları, menopoz belirtileri, kan şekeri ve kolesterol seviyeleri gibi pek çok alanda fayda sağlar. Adaçayının faydaları, içerdiği vitamin, mineral, antioksidan ve antiinflamatuar bileşenlerden kaynaklanır. Adaçayının faydaları nelerdir, adaçayı neye iyi gelir, adaçayı nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Adaçayı Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Adaçayı, içeriğinde bulunan sineol, kafur, karnosol, karnosik asit, rozmarinik asit gibi bileşenler sayesinde soğuk algınlığına iyi gelir. Bu bileşenler, ağız ve boğazdaki bakteri ve virüsleri öldürür, iltihabı azaltır, balgamı söktürür, öksürüğü keser, boğaz ağrısını dindirir, ateşi düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir12. Adaçayı, çay olarak demlenerek veya gargara yaparak kullanılabilir. Adaçayı çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kuru adaçayı yaprağı ekleyip 10 dakika demleyin. Bu çayı günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Adaçayı gargara yapmak için, bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı ekleyip 15 dakika demleyin. Bu suyu ılıdıktan sonra günde 3-4 kez gargara yapın.

Ada çayının faydaları Nelerdir? Adaçayı neye iyi gelir?

Adaçayı Sindirim Sistemine İyi Gelir

Adaçayı, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur. Adaçayı, içerdiği uçucu yağlar sayesinde mide ve bağırsaklardaki kasılmaları azaltır, gaz ve şişkinliği önler, hazımsızlık ve mide bulantısını giderir, iştahı artırır, karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarını destekler34. Adaçayı, sindirim sistemi rahatsızlıklarında çay olarak tüketilebilir. Adaçayı çayı yapmak için, bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kuru adaçayı yaprağı ekleyip 10 dakika demleyin. Bu çayı yemeklerden önce veya sonra günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Adaçayı Cilt Sağlığına İyi Gelir

Adaçayı, cilt sağlığına iyi gelir. Adaçayı, içerdiği antioksidan, antiinflamatuar ve antimikrobiyal bileşenler sayesinde ciltteki iltihaplanmayı, enfeksiyonu, kızarıklığı, kaşıntıyı, akneyi, egzamayı, sivilceyi, yara izlerini, çatlakları, güneş yanıklarını ve yaşlanma belirtilerini azaltır . Adaçayı, cilt sağlığı için losyon, tonik, maske veya kompres olarak kullanılabilir. Adaçayı losyonu yapmak için, bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı ekleyip 15 dakika demleyin. Bu suyu süzüp bir şişeye koyun. Bu losyonu cildinize pamuk yardımıyla günde 2-3 kez uygulayın. Adaçayı toniği yapmak için, bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı ve bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip 15 dakika demleyin. Bu suyu süzüp bir şişeye koyun. Bu toniği cildinize pamuk yardımıyla günde 2-3 kez uygulayın. Adaçayı maskesi yapmak için, bir yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağını havanda ezin. Bir yemek kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 15 dakika bekletin. Sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kez yapın. Adaçayı kompresi yapmak için, bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kuru adaçayı yaprağı ekleyip 15 dakika demleyin. Bu suyu süzüp ılıdıktan sonra bir bez veya pamuk ile ıslatın. Bu bezi veya pamuğu cildinizdeki sorunlu bölgeye 10 dakika uygulayın. Bu kompresi günde 2-3 kez yapın.