Airbus ile resmen sözleşme imzalandı! Bu ülke öyle bir sipariş verdi ki...

Aktarılan son dakika detaylarına göre İspanya, Airbus’a SIRTAP İnsansız Hava Aracı (İHA) ile ilgili olarak 540 milyon dolar tutarında bir sipariş verdi. Söz konusu bu sipariş, 81 adet İHA ile 27 yer kontrol istasyonunu içeriyor.

Airbus ile resmen sözleşme imzalandı! Bu ülke öyle bir sipariş verdi ki...

Paylaşılan son dakika detaylarına göre İspanya, havadan istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) kapasitesini artırmak amacıyla Airbus’a 27 adet SIRTAP Taktik İHA Sistemi sipariş etti. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre yaklaşık olarak 540 milyon dolar tutarındaki sözleşmede bulunan her bir sistem, 3 adet İHA ile 1 adet yer kontrol istasyonunu kapsıyor. Ayrıca diğer bir taraftan İspanya, sözleşme dahilinde 2 adet simülatör de alacak.

Yeni Akit'in aktardığı detaylara göre İspanya Savunma Bakanlığı, ilk iHA’nın 2026'da hizmete girmesinin planlandığını dile getirdi. Verilen bilgilere göre söz konusu tarih, Airbus’ın 2025'te SIRTAP İHA’nın ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planladığı göz önüne alındığında oldukça agresif bir zaman çizelgesi.

Yine verilen detaylara göre SIRTAP’ın satın alınması, İspanyol Ordusu envanterindeki İsrail yapımı Searcher MkII uçaklarının değiştirilmesini sağlayacak. Diğer bir taraftan İspanyol Hava Kuvvetleri’nin halihazırda uçurduğu ABD yapımı Predator insansız hava araçlarına ek olarak ISR drone yeteneklerini de artıracak.

Airbus ile resmen sözleşme imzalandı! Bu ülke öyle bir sipariş verdi ki...

Airbus’a göre SIRTAP; 150 kilogramın üzerinde bir faydalı yüke, 2 bin kilometrenin üzerinde bir menzile ve 20 saati aşan bir havada kalış süresine sahip. Öncelikle kara ve deniz üzerinde ISR için tasarlanmış olan SIRTAP, kısa veya bozuk pistlerden kalkış yapabilecek ve gündüz/gece operasyonları için kullanılabilecek.

Yine paylaşılan bilgilere göre üretici ayrıca SIRTAP’ın, 2040 yılından itibaren ortak ülkeler Fransa, Almanya ve İspanya’da hizmete girdiklerinde Yeni Nesil Savaş Uçağı (NGF) altıncı nesil savaş jetlerini desteklemesi beklenen farklı yardımcı uçaklar veya sadık kanat adamları olan Geleceğin Savaş Hava Sistemi (FCAS)/SCAF Uzak Taşıyıcılarının geliştirilmesiyle uyumlu “ulusal endüstri” hedeflerini destekleyeceğini dile getirdi.

Aktarılan bilgilere göre Airbus’ın Kolombiya ile potansiyel bir SIRTAP siparişi ve ülke içi iş paketinin analizini kapsayan bir mutabakat zaptı da bulunuyor fakat şirket sözcüsü Breaking Defense’e yaptığı açıklamada “bağlayıcı sözleşme anlaşmalarının resmileştirilmesinin hala beklemede olduğunu” dile getirdi.