Çalışanlar istifa etse bile kıdem tazminatı alabilecek! İşte o bilinmeyen detay!

Milyonlarca çalışanın gündeminde yer alan kıdem tazminatı ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Bilmiyor olabilirsiniz ama çalışanlar istifa etse bile kıdem tazminatı alabilecek...

Çalışanlar istifa etse bile kıdem tazminatı alabilecek! İşte o bilinmeyen detay!

İş yerlerinde gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle her sene çok sayıda kişi bedenen engelli hale geliyor veya yaşamını yitiriyor. Vatan'da yer alan habere göre bu sebeple önlemlerin işverence alınmadığı ve işçinin tehlike altında olduğu durumlarda çalışanlar da kendi haklarını araştırıyor. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre haklı nedenle işçinin çalışmaktan kaçındığı zaman maaşını almaya devam edip edemeyeceği, işçinin istifası ile kıdem tazminatı hakkı da merak edilenler arasında yer alıyor.

Uzman isimden konuya ilişkin çok önemli bazı açıklamalar yapıldı. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre yapılan araştırmalarda iş kazalarının yüzde 98'lik bölümü , meslek hastalıklarının yüzde 99'u önlenebiliyor. Fakat gerekli önlemler alınmadığı için her sene iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı birçok kişi bedenen engelli hale geliyor veya yaşamını yitiriyor.

Peki işçiler, fabrikada önlem alınmaması halinde iş sözleşmesini haklı olarak feshedebilir ve kıdem tazminatı alabilir mi? İşçiler gerekli tedbirlerin alınmadığı ve tehlike altında olduğu hallerde çalışmaktan kaçınırsa maaşlarını ve diğer ücretlerini normal olarak almayı sürdürür mü?

Çalışanlar istifa etse bile kıdem tazminatı alabilecek! İşte o bilinmeyen detay!


TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN YAPILMASI GEREKLİ

Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre öncelikle iş yerlerinde çalışan tüm çalışanlara işe giriş eğitimleri verilerek, yaşanabilecek riskler ve işten kaynaklanabilecek olan olası tehlikeler hususunda bilgilendirilmeleri gerektiğine değinen B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Cem Nergis, söz konusu bu eğitimlerin haricinde kullanacakları makineler ve aletlerle ilgili kullanım esnasında yaşanabilecek riskler hakkında spesifik olarak çalışma öncesi eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. 

Cem Nergis açıklamasında iş yerlerinde riski kaynağında kontrol edebilmek için toplu koruma uygulamalarıyla mevcut risklerin kontrol altına alınması gerektiğine de değindi.


İŞÇİ SÖZLEŞMEYİ FESHEDERSE KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Yine aktarılan bilgilere göre iş yerinde gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle işçilerin sözleşmelerini haklı sebeple feshedebileceğine değien Cem Nergis, “Çalışanlar talep etmelerine rağmen tedbirlerin alınmadığı gibi hallerde iş sözleşmelerini haklı feshedebilir ve fesih haklı nedenle gerçekleştiği için kıdem tazminatı alabilirler.” dedi.