Canan Karatay kış listesini açıkladı! Bunları yiyen asla hasta olmuyor! 

 Prof. Dr. Canan Karatay, kış listesini az önce açıkladı. Peki Canan Karatay'ın kış listesinde neler var? İşte detaylar...

Canan Karatay kış listesini açıkladı! Bunları yiyen asla hasta olmuyor! 

Kış aylarında hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için beslenmenin önemli bir rolü olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, kış listesini tek tek açıkladı. Karatay’ın önerdiği bu besinleri tüketenler, kışın zıpkın gibi gezecek.

Karatay’ın Kış Listesinde Neler Var?

Canan Karatay, kış aylarında tüketilmesi gereken besinleri şöyle sıraladı:

Lahana: C vitamini deposu olan lahana, kışın bol bol tüketilebilecek ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olacak bir sebzedir. Lahana, mineral yoğunluğu, lif içeriği ve düşük kalorisiyle de sağlıklı bir besindir.

Lahananın turşusu: Lahananın turşusu, probiyotik özellikleriyle sindirim sistemini iyileştirir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur.

Kemik suyu çorbası: Kemik suyu çorbası, doğal kalsiyum, kolajen, protein ve mineral kaynağıdır. Kemik suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik sağlığını destekler, yaşlanma karşıtı etkiler sağlar.

Kelle paça çorbası: Kelle paça çorbası, kemik suyu çorbasına benzer şekilde, vücuda kalsiyum, kolajen, protein ve mineral sağlar. Kelle paça, bağışıklık sistemini güçlendirir, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, cilt sağlığını korur.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, antibakteriyel özellikleriyle vücudu hastalıklardan korur. Ayrıca kilo vermeyi hızlandırır, kan şekerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır.

Canan Karatay kış listesini açıkladı! Bunları yiyen asla hasta olmuyor! 


Karatay’ın Kış Listesini Nasıl Tüketmeliyiz?

Canan Karatay, kış listesindeki besinleri nasıl tüketmemiz gerektiği konusunda da bazı tavsiyelerde bulundu:

Lahana: Lahana, çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir. Lahana salatası, lahana dolması, lahana sarması, lahana çorbası gibi çeşitli yemekler yapılabilir. Lahana, haftada 2-3 kez tüketilebilir.

Lahananın turşusu: Lahananın turşusu, kahvaltıda veya öğün aralarında tüketilebilir. Lahananın turşusu, günde 1-2 porsiyon tüketilebilir.

Kemik suyu çorbası: Kemik suyu çorbası, özellikle sabah kahvaltısında veya akşam yemeğinde tüketilebilir. Kemik suyu çorbası, günde 1-2 kase tüketilebilir.

Kelle paça çorbası: Kelle paça çorbası, özellikle sabah kahvaltısında veya akşam yemeğinde tüketilebilir. Kelle paça çorbası, haftada 1-2 kez tüketilebilir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi, yemeklerden önce veya sonra 1-2 çay kaşığı tüketilebilir. Elma sirkesi, günde 2-3 kez tüketilebilir.