Dolar ile ilgili çok çarpıcı analiz geldi! Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi? 

Son dönemlerde gündemden düşmeyen dolar endeksi Fed'in son açıklamalarının faiz oranlarını artırmayı bitirdiği ve gelecek sene faiz indirimine başlayabileceği şeklindeki görüşleri güçlendirmesiyle üç aydan uzun bir sürenin en düşük seviyelerinde seyrediyordu fakat JPMorgan, gerileyen doların ABD seçimlerine bağlı şekilde yükselebileceğini belirtti.

Dolar ile ilgili çok çarpıcı analiz geldi! Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi? 

Gündemden düşmeyen dolar endeksi 102,6 civarında seyrediyor. Konu ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre söz koknusu endeksin üst üste 4. dördüncü seansta da gerilemesiyle ABD para birimi, ilk 10 para birimi arasında en geride bulunuyor.

Fakat JPMorgan'a göre doların Başkan Joe Biden ile eski Başkan Donald Trump arasında geçmesi muhtemel ve ticaret savaşı ihtimalini artıracak bir ABD seçim yarışından kazançlı çıkması bekleniyor. Verilen detaylara göre  aralarında Meera Chandan ve Patrick Locke'un da yer aldığı JPMorgan döviz stratejistleri, 27 Kasım 2023 tarihli bir notta, yatırımcıların, korumacı Trump'ın Cumhuriyetçi adaylar arasında sahip olmuş olduğu söz konusu üstünlük göz önüne alındığında, potansiyel ticaret tarifelerinin para birimleri üzerindeki etkisine odaklanmaları gerektiğini kaydetti.

Ayruca JPMorgan'a göre, ABD'nin Çin'in ötesinde Avrupa, Meksika ve daha geniş Asya gibi ülkelere ve ticaret bloklarına yönelik ekonomik tarifelerinin gelecekteki herhangi bir genişlemesi, doların gücü üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuş olacak.

Dolar ile ilgili çok çarpıcı analiz geldi! Dolar düşecek mi yoksa yükselecek mi? 

"YÜZDE 4-6 ORANINDA GÜÇLENECEK"

Söz konusu konu ile ilgili olarak önemli açıklamalar yapan stratejistlere göre yüzde 10'luk evrensel bir gümrük vergisi, genişleyen ticaret savaşının konjonktür yanlısı, büyümeye duyarlı para birimleri üzerinde baskı oluşturması sebebiyle yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında yer alan doların ticaret ağırlıklı değerini yüzde 4 ila yüzde 6 oranında artırabilir. Ayrıca konu ile ilgili önemli açıklamalar yapan stratejistler, ayrıca seçim ilerledikçe maliye politikasının döviz piyasaları üzerinde daha az etkiye sahip olacağını kaydetti. 

FED AÇIKLAMALARI SONRASI GERİLEMİŞTİ

Konu ile ilgili olarak paylaşılan bilgilere göre dolar genel olarak zayıfladı, piyasalar faiz oranlarını artırmayı bitirdiği ve gelecek sene faiz indirimine başlayabileceği şeklindeki  görüşleri güçlendirdi. Ayrıca yine paylaşılan bilgiye göre Fed Guvernörü Christopher Waller, mevcut parasal düzenlemelerin yeterince kısıtlayıcı olduğunu dile getirerek, önümüzdeki aylarda olası bir faiz indiriminin işaretini de verdi.