Yaşam

Düğün fotoğraflarının vazgeçilmez çiçeği: Lavanta! Nasıl yetiştirilir, faydaları nelerdir?

İŞTE LAVANTA’NIN BAKIMI VE ÇOĞALTMA YÖNTEMLERİ!

Mor ve morun en güzel tonuna sahip olan çiçeklerin başında gelen lavanta çiçeğinin bakımı sanılanın aksine çok kolaydır. Lavanta çiçeğini evinizde yetiştirerek hem kokusunu içinize çekebilir, hem doğal oda kokusu elde edebilir, hem de çayını tüketebilirsiniz. Mis kokulu bir Akdeniz çiçeği olan lavanta, kokusuyla ve görüntüsüyle herkesi büyüleyen bir çiçektir. Güzelliği dillere destan, kokusu bir efsane ve de her tanesi ayrı ayrı bir şifadır! Peki, bütün bu övgüleri hak eden lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, nerede yetişir, tüketilebilir mi, faydaları nelerdir?

pexels emmanuel lamboley 1696980

Lavantalar en güzel ve en narin çiçeklerin başında gelen bir bitkidir. Çayı da bilindiği gibi stresi azaltır, insanı dinginleştirir, kişiyi sakinleştirir. Lavanta bakımının püf noktalarına dikkat ederek sizler de evinizde kendi çiçeğinizi yetiştirebilirsiniz.

LAVANTA BAKIMININ PÜF NOKTALARI!

Yeniakit.com.tr‘de yer alan habere göre, lavanta ışığı çok seven bitkilerin başında gelmektedir. Bu sebeple evinizin en çok güneş gören noktasını lavantalarınız için ayırmanız gerekiyor. Eğer evinizin öyle çok ışık alan bir bölgesi yoksa bir ışık yardımıyla kendi ışığınızı çiçeğiniz için oluşturabilirsiniz. Yaz aylarında balkonunuz çiçeğiniz için çok uygun bir mekan olacaktır. Lavanta çiçeğinin bakımı noktasında ilk olarak ışık görüp görmemesi noktasına dikkat etmelisiniz. Işık dışında önemli olan bir diğer husus ise sulama ve sıcaklıktır.

pexels carlos perez adsuar anton 1306711

Bir lavantanın yaşayabilmesi için bulunduğu ortamın oda sıcaklığının en az 12 derece olması gerekmektedir. Bu sebeple de kış aylarında eğer evinizde lavanta varsa mutlaka sıcak olan bir yerde çiçeğe bakmanız gerekmektedir. (Mesela kalorifer peteğinin üzerine koyabilir orada bakabilirsiniz) Çiçeğinizi sulamak için ise tercih edeceğiniz su mutlaka her çiçek için geçerli oluğu gibi oda sıcaklığında olmalıdır. Bununla beraber çiçeğinizi her zaman aynı saatlerde sulamaya, çiçeğe bir rutin oluşturmaya özen göstermelisiniz. Lavanta dallarını budayarak toprağa ekmek, daha kolay sonuç almanızı sağlar. Bunun için 3–5 tane yaprak düğümü bulunan dallar kesilerek kök salması için toprağa ekilir ve yetiştirme işlemine böylelikle başlanır. 3-6 hafta arası süren kök salma işlemi sabretmeye değecek eşsiz görüntüye sahip yepyeni bir lavanta çiçeğiyle sonuçlanır.

pexels ena marinkovic 3669376

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu