Yaşam

Duşakabindeki su lekeleri nasıl çıkar? Duşakabin lekelerini evdeki malzemelerle işte böyle çıkarabilirsiniz!

Hemen hemen her gün kullanılan duşakabinlerin temizliği kabusunuz olmaktan çıkıyor. Birbilenesordukcom’dan Haktan Özkaynak yazısında duşakabindeki su lekelerinin nasıl çıkacağını kaleme aldı.

Peki duşakabindeki şu lekeleri nasıl çıkar? Duşakabindeki lekeler nasıl çıkar?

DUŞAKABİNDEKİ SU LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Hemen hemen her gün kullanılan duşakabinlerde su ve şampuan artıkları lekelere neden oluyor. Genel olarak ev temizliklerinde söz konusu bu lekeler için tuz ruhu gibi güçlü kimyasallarla giderilmeye çalışılıyor ancak bu tarz temizleyiciler hem evinizdeki fayanslara zarar verir hem de sizin sağlığınızı kötü etkiler. Bu nedenle çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasallar yerine doğal yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

pexels curtis adams 3935352 1

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, duşakabinlerdeki bağlantı noktalarında biriken kireç ve şampuan lekelerini gidermek için kireç sökücü kullanmanız yeterli olur. Söz konusu lekenin üzerine bir miktar kireç sökücü sıkın ve yaklaşık olarak 10 dakika bekleyin. Daha sonra da bulaşık süngeri ve su ile ovun ve durulayın. Bu işlemle artık duşakabinleriniz tekrar ilk günkü gibi temiz olacak. Eğer temizleyeceğiniz yer, çerçeve arasıysa diş fırçası kullanmanız tavsiye ediliyor. Eğer çerçeve arası gibi küçük yerlere ulaşmakta zorluk çekiyorsanız eski bir diş fırçası sizin kurtarıcınız olacaktır.

Kimyasal kullanmak istemeyenler duşakabinlerinizi evdeki doğal yöntemlerle temizleyebilir. Bunun için biraz karbonat ve beyaz sirke size yardımcı olacaktır. Duşakabin temizliğinde doğal bir yol izlemek için bir kap içerisine 1 tepeleme yemek kaşığı karbonat koyun sonra ise karbonatın çözüleceği kadar beyaz sirke doldurun ve ikisini karıştırın. Daha sonra da bu karışımı bir sprey kutusuna koyun. Temizlemek isteyeceğiniz bölgenin üstüne bu karışımı sıkın ve yaklaşık olarak 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonunda ise bol su ile temizlemek istediğiniz yeri ovalayın daha sonra ise durulayın.

pexels pixabay 161502 1 1

DUŞ BAŞLIĞI NASIL TEMİZLENİR?

Hemen hemen her gün kullanılan duş başlıklarında biriken kireç kalıntıları can sıkıcı olabiliyor ancak söz konusu bu sorunun da çözümü oldukça kolay. Eğer siz limon asidi bazlı bir temizleyici kullanıyorsanız, bu temizleyiciyi duş başlığınıza sıkın ve bir bulaşık süngeri ile ovalayın. Eğer duş başlığı temizliğinde de doğal yöntem kullanmak istiyorsanız duş başlığının sığacağı bir kap alın ve içerisine sirke ilave edin. Daha sonra duş başlığınızı da bu kap içine koyun. 1 saat kadar bekledikten sonra başlığı sadece su ile durulayın. İşte bu kadar basit…

pexels max vakhtbovych 6283974 1

DUŞAKABİN CAMI NASIL PARLATILIR? DUŞAKABİN CAMLARI İÇİN BU YÖNTEMLERİ DENEYİN!

Hemen hemen her gün kullanılan duşakabin camları sürekli suya maruz kaldığı için ne yazık ki mat bir görünüme kavuşuyor. Söz konusu bu durumu çözmenin en basit yolu, duşakabin camları için özel olarak üretilen temizleme spreyleri. Hemen hemen bütün süpermarketlerde bulabileceğiniz bu cam temizleme spreyleri, duşakabin camlarınızı temizlerken aynı zamanda parlatacak.

Bunlar dışında aynı kireç lekelerinde olduğu duşakabin camlarını parlatmak için de doğal yöntemler var. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, duşakabin camları için en kolay ve doğal yöntem, limon suyu. Limon suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için duşakabin camlarınıza parlak bir görünüm kazandırır. Mikrofiber bir beze dökeceğiniz limon suyu cam temizliğiniz için yeterli olur. Duşakabin camınızı mikrofiber bezle temizledikten sonra nemli bir bezle üzerinden geçerseniz duşakabin camlarınız pırıl pırıl olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu