En çok magnezyum içeren besinler açıklandı!

Vücudumuz için gerekli olan önemli bir mineral olarak belirtilen magnezyum pek çok gıdada bulunuyor. İşte magnezyum içeren o gıdalar...

En çok magnezyum içeren besinler açıklandı!

Magnezyum, vücudumuz için gerekli olan önemli bir mineraldir. Magnezyum, kas, sinir, kalp, kemik ve diş sağlığı, enerji üretimi, hormon salgılanması, hücre iletişimi gibi birçok işlevde rol oynar. Magnezyum eksikliği, yorgunluk, halsizlik, kas krampları, baş ağrısı, uykusuzluk, depresyon, kalp ritim bozuklukları gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, magnezyum ihtiyacımızı karşılamak için magnezyum içeren besinleri tüketmemiz gerekir. Peki, en çok magnezyum içeren besinler nelerdir? İşte, magnezyum bakımından zengin 10 besin:

Bitter çikolata


Bitter çikolata, hem lezzetli hem de sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bitter çikolata, antioksidan, demir, bakır, lif gibi birçok besin öğesi içerir. Ayrıca, bitter çikolata, magnezyum içeren besinler arasında en yüksek orana sahiptir. 100 gram bitter çikolatada yaklaşık 230 miligram magnezyum bulunur. Bu da günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 58’ine denk gelir. Bitter çikolata, aynı zamanda kan basıncını düşürür, kan akışını artırır, kalp sağlığını korur, ruh halini iyileştirir ve beyin fonksiyonlarını geliştirir.

En çok magnezyum içeren besinler açıklandı!

Avokado
Avokado, son yıllarda popülerliği artan bir meyvedir. Avokado, sağlıklı yağlar, lif, potasyum, folat, K vitamini gibi birçok besin öğesi içerir. Avokado, ayrıca magnezyum içeren besinler arasında önemli bir yere sahiptir. Bir adet orta boy avokadoda yaklaşık 58 miligram magnezyum bulunur. Bu da günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ine denk gelir. Avokado, aynı zamanda kolesterolü düşürür, göz sağlığını korur, cilt ve saç sağlığını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Kabak çekirdeği
Kabak çekirdeği, hem lezzetli hem de besleyici bir kuruyemiştir. Kabak çekirdeği, protein, lif, demir, çinko, bakır, manganez gibi birçok besin öğesi içerir. Kabak çekirdeği, ayrıca magnezyum içeren besinler arasında yüksek bir orana sahiptir. 28 gram kabak çekirdeğinde yaklaşık 156 miligram magnezyum bulunur. Bu da günlük magnezyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 39’una denk gelir. Kabak çekirdeği, aynı zamanda prostat sağlığını korur, kan şekeri seviyesini dengeler, uyku kalitesini artırır, iltihaplanmayı azaltır ve kas sağlığını destekler.