Ekonomi

Ev alıp satacaklar dikkat! Tapu masrafları ne kadar oldu? Tapu harcı masrafını kim öder? Masraf nasıl hesaplanır?

Ev alıp satacak olan vatandaşlar tapu harcı masraflarını merak ediyor ve araştırıyor. Birbilenesorduk’tan Yunus Emre Kılıç’ın haberine göre, ev alım satımında satıcıdan alıcıya geçen belge şeklinde nitelendirilen tapu, taşınmaz mülkün kime veya kimlere ait olduğunu belirtir.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, hisseli olarak satılan tapularda tapu hakkı birden fazla kişiye ait olabiliyor. Ancak gayrimenkul satışlarında tapu tek bir kişiye ait olup direkt olarak satıcıdan alıcıya geçiyor. Fakat bu süreçte tapuyu alabilmek için ödemeniz gereken de bir ücret bulunuyor. Tapu devri için ödenmesi gereken bu ücret tapu harcı şeklinde belirtiliyor.

pexels karolina grabowska 4476375 1

Peki tapu masrafları ne kadar oldu? Tapu harcı masrafını kim öder? Masraf nasıl hesaplanır?

TAPU MASRAFLARI NE KADAR OLDU?

Tapu harcının gayrimenkul satış işlemleri esnasında ödenmesi gerekli. Bu aşamada ödemesi yapılmadığı sürece tapu hakkı satıcıdan alıcıya geçmiyor Ne kadar olduğu merak edilen tapu harcı için ödenmesi gereken bedel de alıcı ve satıcı tarafından anlaşılan ve Tapu İdaresi’ne bildirilen satış bedeli üzerinden hesaplanıyor.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, tapu harcı masrafı, beyan edilen satış ücretinin toplamda yüzde 4’ü şeklinde hesaplanıyor. Tapu harcı masrafına örnek vermek gerekirse, 100 bin lira değerinde bir tapu için ödenmesi gereken tapu harcı masrafı 4 bin lira şeklinde oluyor.

TAPU HARCI MASRAFINI KİM ÖDÜYOR?

Kimin ödediği merak edilen tapu harcı için uygulanabilecek iki yol bulunuyor. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, normal olarak hesaplanan işlemlerde, alıcı ve satıcı tapu harcı masrafını beraber öder. Alıcı yüzde 2 ve satıcı yüzde 2 olacak biçimde ödenen tapu harcı masrafı aynı zamanda alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaşırsa alıcı veya satıcı tarafından da ödenebilir. Fakat öncesinde konuyla ilgili olarak bir anlaşma sağlanmadığı durumda alıcı ve satıcı eşit miktarda tapu harcı masrafı öder. Eğer taraflardan biri söz konusu tapu harcı masrafını ödemezse tapu devir işlemleri durdurulur ve ödeme yapılana kadar da devam etmez.

pexels pixabay 358636 1

TAPU HARCI MASRAFI NASIL HESAPLANIYOR?

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, ir taşınmaz üzerine belirlenmiş olan tapu harcı masrafını sorgulamak için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-Devlet mobil uygulaması veya resmi internet sitesi üzerinden yapabileceğiniz işlem için e-Devlet sisteminde yer alan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama sayfasına girip Döner Sermaye Sorgulama bölümünü seçmeniz yeterli. Daha sonra bu ekrandan tapu harcı masrafı sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Açtığınız ekranda karşınıza e-Tahsilat Seri Numarası başlıklı bir kısım çıkacak. Bu alana taşınmaz mülke ait seri numaranızı yazdıktan sonra sorgula butonuna tıklayarak masrafınızı sorgulatabilirsiniz. Eğer söz konusu ekranda T.C. kimlik kartı numaranızı ve e-Devlet şifreniz isteyecek bir ekran çıkarsa bu ekrana bilgilerinizi girerek onay vermeniz gerekecek. Daha sonrasında da tapu harcı masrafı, tapu harcına ilişkin bilgiler ve diğer öğrenmeniz gerekenler açılan sayfada karşınıza çıkıyor.

pexels emre can acer 2079234 1

TAPU HARCI MASRAFI NASIL ÖDENİR? İŞTE ÖDEME ADIMLARI

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, söz konusu tapu harcı masrafını sorgulama yaptığınız ekrandan gerçekleştirme imkanınız da mevcut. Sorgulama ekranının alt bölümünde ‘şimdi öde’ yazılı bir buton yer alıyor ve bu butona tıklayarak yönlendireceği ekrana giriş yapabilir ve kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizi girerek ödemenizi yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu